Ověřená a opravdu účinná ochrana před klíšťaty! Tohle úplně nesnáší

Udělejte si domácí odpuzovač proti klíšťatům
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
18. srpna 2018 09:16 / Shutterstock
  545   27
Pokud patříte k lidem, kteří si z procházky v přírodě pravidelně nosí klíště, měli byste být mimořádně obezřetní a dělat vše pro to, aby se vám tento nebezpečný hmyz začal obloukem vyhýbat. Máme pro vás rady, co opravdu funguje.

Klíště je sice malý a nenápadný tvor, ale je zákeřný a život ohrožující. Všichni víme, jaké zlo dokáže tento zákeřný hmyz napáchat, pokud je nakažený. V tom případě nás výrazně ohrožuje klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou.

Pokud nepatříte k příznivcům chemie, máme osvědčený a především zcela jednoduchý recept na tu nejlepší ochranu proti klíšťatům.

Domácí recept proti klíšťatům

Pro přípravu "odpuzovače" klíšťat budete potřebovat lahvičku klasické Alpy (160 ml) a hrst voňavých hřebíčku (přibližně 40 ks). Hřebíček vložte do láhve s Alpou a nechte louhovat několik dní, ideálně týden až dva. Alpu však můžete klidně nahradit i čistou vodkou.

Před každou procházkou do přírody, v sezóně klíšťat, což je od března až do října, si potřete pokožku tímto odpuzovačem, zejména místa od chodidel po boky. O tom, jak rychle a bezpečně vytáhnout klíště, jsme psali v jiném článku.

V případě, že máte doma sušenou levanduli nebo sušený tymián, přidejte je. Jsou to vůně, které klíště opravdu hodně nesnáší.

Jaké aroma ještě klíště nesnáší?

  • citronu
  • limetky
  • pomeranče
  • aloe vera
  • eukalyptu

Pokud tedy máte esenciální olejíčky právě s těmito vůněmi, klidně si jimi před odchodem z domu postříkejte oblečení. Aloe vera můžete aplikovat přímo na pokožku, ať už jako čistý gel z listů rostliny nebo tělové mléko. O přínosech aloe vera jsme psali zde.

V každém případě si však po návratu z přírody důkladně zkontrolujte oblečení, ale zejména pokožku celého těla. Prohlédněte zejména záhyby jako jsou kolenní a loketní  jamky, místa pod prsy, za ušima, stehna v blízkosti hýždí či podpaží.

Pokud chcete mít absolutní jistotu, že se ve vašem oblečení neskrývá žádný nebezpečný příživník, zavěste ho na nějaký čas na přímé slunce. 

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestování s malým dítětem je výzvou, která vyžaduje správné vybavení

Dům a zahrada

Horké dny lákají k přílišné zálivce. Jak zalévat, abyste pokojovkám neškodili

Bydlení

Jak správně prát a věšet prádlo, abyste ho nemuseli žehlit

Zavřít reklamu