Jaké jsou přínosy konzumace aloe vera? Připravte si ji doma!

 Zdraví 
17. června 2017 10:01 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Aloe vera je zdravou a netradiční pochoutkou Shutterstock
Aloe vera je rostlina, která se po dlouhou dobu používá v různých tradičních kulturách pro své zdravotní přínosy. Využívá se jak v medicíně, tak ke kosmetickým účelům.

Listy aloe vera se skládají ze tří vrstev, příčemž gel, který je obsažen uvnitř rostliny, údajně obsahuje příznivé látky. Gel se nejčastěji používá v přípravcích pro péči o pleť, ale ve své surové přírodní formě je pro své zdravotní přínosy také konzumován.

Nutriční hodnota

Podle článku z roku 2008, který vyšel v indickém dermatologickém žurnálu, obsahuje aloe vera gel vitamíny A, C a E. Obsažené antioxidanty vás ochrání před volnými radikály, které jsou zodpovědné za stárnutí a mohou časem způsobit i rakovinu. Gel také obsahuje vitamin B12 a kyselinu listovou a několik základních minerálů včetně vápníku, draslíku, hořčíku, chromu, sodíku, mědi, zinku a selenu. Obsahuje také 20 aminokyselin včetně 7 z 8 základních.

Dohlédněte na výběr

Na prvním místě se musíte ujistit, že máte opravdu jedlou rostlinu. Druhů je opravdu několik a ne všechny jsou určeny ke konzumaci. Navíc je jako laik těžko rozeznáte. Nejlepší je koupit si rostlinu od ověřeného zdroje a kupovat ji přímo ke konzumaci.

Co je z rostliny jedlé

Můžete ji jíst syrovou nebo vařenou, některé zdroje uvádí, že i slupka je jedlá, někteří, že se jí pouze gel. Slupka totiž obsahuje žlutou mízu, která se nazývá Aloin a má projímavé účinky. Důležité je ovšem vždy odstranit postranní hřbety.

Pozvolný start

Začněte s 15 gramy denně a pozvolna se dostaňte až na 30 gramů za den. Víc ne, mohlo by to mít negativní účinky na vaše zdraví. Při první konzumaci sledujte, zda se u vás neobjevují alergické reakce. Pokud ano, okamžitě kontaktujte lékaře.

Jak si ji připravit doma

Ujistěte se, že máte jedlou rostlinu. Uřízněte jeden list a opláchněte jej pod tekoucí vodou. Odřízněte hřbety z boků listu a odřízněte konce. List rozřízněte na třetiny a poté je ponořte do vody na deset minut. Poté je opláchněte a osušte. Odřízněte slupku. Takto připravenou aloe vera můžete uchovat v mrazáku týden. Pokud by změnila barvu nebo začala zapáchat, vyhoďte ji.

Vnitřek listu můžete sníst jen tak, můžete si připravit smoothie, čaj, vyrobit med nebo gel přihodit na pánev při přípravě zeleninové směsi.

Recept na jednoduchý nápoj: 100 g dužiny aloe vera, 300 ml čerstvé pomerančové šťávy, 200 ml vody a 3 lžíce medu nebo javorového sirupu.

Upozornění

Gel rostliny aloe, který se nachází uvnitř každého listu, je bezpečná a prospěšná část rostliny, která se může konzumovat. Ovšem slupka listu a žlutá vrstva přímo pod ní, jsou považovány za potenciálně nebezpečné a tudíž nevhodné ke konzumaci. Aloe vera by neměla být konzumována těhotnými či kojícími ženami, dětmi do 12 let a staršími lidmi. Aloe může rovněž působit jako projímadlo, proto by neměla být již kombinována s žádnými laxativy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...