Babské rady na plíseň nohou

 Zdraví 
14. června 2017 11:12 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Plíseň na nohách je velmi častým problémem. Shutterstock
Plísně na nohou mohou trápit kohokoli – děti, dospělé i seniory. Toto mimořádné nepříjemné infekční onemocnění si bohužel nevybírá.

Je známou věcí, že plíseň vzniká tam, kde je vlhko a teplo. Platí to i o plísni na nohou a takových ideálním prostředí pro její vznik jsou uzavřené a mnohdy nedostatečné prodyšné boty, které si třeba za den ani nepřezujeme. Jakmile je v botě vlhko, kůže změkne a snadno do ní pronikají nejrůznější houbovité mikroorganismy.

Jak se plíseň nohou projevuje

Plísňová onemocnění nohou se nejčastěji objevují mezi prsty, ale může také za ztvrdlé a rozpraskané paty. Zpočátku nohy svědí, rozpraskávají, začínají pálit a šupinatět. Někdy plísňová onemocnění mokvají a nakonec velice bolí. Co se týká plísně nehtů, ta se projevuje zahnědnutím nehtu, jeho lámáním a drolením.

K dostání je dnes již více přípravků, které plíseň léčí, ale jejich nevýhodou bývá docela vysoká cena. Proto neocenitelným pomocníkem mohou být i babské rady, jejichž velkým pozitivem je výrazně menší finanční náročnost. 

Jedlá soda

Smíchejte trochu jedlé sody s vodou a vzniklým roztokem potřete postižený nehet. Nechte působit zhruba pět až deset minut a poté chodidlo důkladně opláchněte pod čistou vodou. Následně jej pak očistěte.

Octová voda

Připravte si roztok, který bude tvořit z jedné poloviny čistá voda, z druhé pak ocet. Vzniklý roztok nalijte do vaničky a vložte do ní na několik minut chodidlo, na němž se vyskytuje postižený nehet.

Česnek

Někdy pomáhá také potírání nehtu stroužkem česneku. Ten před aplikací rozřízněte, aby se účinné látky snadněji dostaly do kontaktu s nehtem.

Dětský zásyp

Používá se spíše jako prevence v případě, že se vám nohy často potí. V případě, že nemáte k dispozici zásyp, lze jako alternativu použít například škrob.

Kurkuma

Připravte si roztok, který bude tvořit lžička kurkumy, lžička namletého zázvoru a zhruba tři lžičky rozpuštěného másla. Nechte jej po natření působit, ideálně několik hodin.  

Rozmarýnová koupel

Vezmete si hrst čerstvých listů (nebo půl hrsti sušených) této byliny a zalijete je litrem vařící vody. Necháte je louhovat přibližně deset minut. Pak tekutinu přecedíte a nalijete do vany. Jestli se vám nechce koupat a nebo máte doma jen sprchový kout, můžete si připravit menší dávku léčiva. Na jednu lžíci sušeného rozmarýnu by měla stačit přibližně sklenička vařící vody. Doba louhování je stejná, tekutinou si pak pořádně omyjete nohy trpící plísní (věnujte hodně pečlivosti prostoru mezi prsty) a samozřejmě pak je i pořádně vysušíte.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej