Barva i tvar jazyka o vás mnoho napoví
Vyšetřování jazyka je v tradiční čínské medicíně jednou ze základních diagnostických metod. Hodně prozradí jak barva jazyka, tak i jeho tvar nebo povlak na něm.
Topografie jazyka
Podle čínské medicíny existuje mezi některými částmi těla vzájemná souvislost. I určité oblasti jazyka odrážejí stav jiných tělesných částí nebo vnitřních orgánů. Špička jazyka odpovídá srdci, část mezi špičkou a středem plícím, střed jazyka žaludku a slezině, strany játrům a žlučníku, kořen ledvinám.
Například tzv. srdeční rýha uprostřed jazyka, která vede úplně na jeho špičku nebo téměř k ní, svědčí, zvláště je-li spojena s červenou barvou jazyka, o závažném emočním stresu s výraznou úzkostí a duševním neklidem.
Barva jazyka
Barva těla jazyka poskytuje okamžitý a jasný obraz momentálního stavu. Bledé tělo znamená problémy jangové složky nebo krve – podle toho, zda je jazyk lehce vlhký, nebo suchý. Červené tělo oznamuje přítomnost horkosti. Červené tečky nebo skvrny vznikají z horkosti a stagnace krve. Fialové tělo značí stázu krve.
Barva jazyka je spolehlivým indikátorem např. skutečného původu citových problémů. Třeba pokud je člověk opravdu úzkostný a velmi neklidný, má zarudlý celý jazyk nebo jeho špičku. Ale pokud pouze vypadá úzkostně a neklidně, má jazyk bledý – příčinou je prázdnota životní síly čchi; ta je skutečným původcem problémů.
A například jazyk červený ve středu a černý (načernalý) po stranách ukazuje na velmi vážný stav zapříčiněný zhroucením jinové složky ledvin. Modré (modravé) tělo jazyka, který je navíc bez povlaku, vypovídá o naprostém kolapsu čchi a krve, u těhotných žen může namodralý jazyk avizovat hrozící potrat.
Tvar těla jazyka
Široký jazyk s kulatou špičkou mívají lidé jemné povahy plné pochopení. Tělesná i duševní kondice takového člověka je obvykle harmonická.
Úzký jazyk se špičatou špičkou naznačuje tělesnou nepružnost a duševní agresivitu.
Jazyk s děleným koncem mívají lidé nerozhodní s proměnlivým charakterem.
Plochý jazyk naznačuje schopnost dobře se zharmonizovat s prostředím.
Silný jazyk je známkou charakteru spíše aktivního až agresivního a nepříjemného.
Jazyk tenký, ochablý, rozpraskaný nebo s otisky zubů svědčí o slabé životní síle a naopak jazyk nateklý, ztuhlý, dlouhý a pohybující se svědčí o patologické plnosti čchi.
Jazyk může být např. částečně nateklý na okrajích, což svědčí o problémech se slezinou.
Také může mít dlouhé horizontální rýhy, což při výrazněji červené barvě jazyka ukazuje na problémy ledvin nebo při normální barvě jazyka na problémy žaludku a/nebo plic.
Zejména u starších lidí může mít rýhy podobné ledovým krám, které signalizují vyčerpání životní energie pocházející z ledvin. Je-li jazyk zároveň červený a bez povlaku, svědčí o pokročilé fázi problému. Postižení budou pravděpodobně trpět nočním pocením a bolestí v kloubech. Tento nález je častý u žen, které mají problémy v menopauze.
Někdy má jazyk špičku ohnutou nahoru nebo dolů, což vždy svědčí o problémech se srdcem, a to o tzv. horkosti.
Povlak
Povlak na jazyku je fyziologickým projevem činnosti zejména žaludku a sleziny. Jazyk zdravého člověka by měl mít bílý, lehce vlhký a tenký povlak pevně spojený s povrchem jazyka (nelze jej seškrábnout nebo setřít), nejtenčí na bočních okrajích a špičce, mírně tlustší ve středu (na zóně žaludku a sleziny) a ještě silnější na kořeni.
Povlak má zásadní význam např. při diagnostikování akutních onemocnění způsobených škodlivinami; platí, že tloušťka povlaku je přímo úměrná jejich intenzitě.
Co z podle jazyka lze vyčíst
Červený až fialový jazyk – horečka, infekce v organismu
Červené okraje – onemocnění žlučníku
Zarudlá špička – citové rozrušení, napětí, stres
Špička jazyka posetá červenými pupínky – únava a nevyspání se
Malinový jazyk (jasně červený s odlupujícím se povlakem) – spála
Namodralý jazyk – srdeční nebo cévní choroby
Bledý jazyk – chudokrevnost, oslabené ledviny, náhlá vyčerpanost
Oteklý jazyk – infekce, potravinová alergie, zánět jazyka
Lesklý jazyk – zánět střev, nedostatek vitamínů skupiny B
Silný povlak bílé barvy – špatné trávení
Silný povlak žluté barvy – žlučníkové obtíže
Nažloutlý až hnědý povlak – nesprávná funkce jater, onemocnění žlučníku, vysoký cholesterol
Zežloutnutí v zadní části jazyka – plísňová nebo bakteriální infekce v ústech, příznak žloutenky
Povlak tmavé až černé barvy – nedostatek vitamínu B3 (niacin), dehydratace, nadměrné pití kávy a kouření, nízká imunita, nemoci trávicího traktu
Mapovitý jazyk – chudokrevnost, chronická onemocnění trávicí soustavy, psychické potíže
Hluboké příčné praskliny – náchylnost k cévním mozkovým příhodám
Rýhy na hřbetu jazyka – poruchy slinivky břišní, přetížení organismu
Zvlněné okraje – málo spánku, únava
Otisky zubů po stranách – vpravo signalizují sníženou funkci jater, vlevo oslabení slinivky břišní
Výrazné žíly vespod jazyka – křečové žíly, problémy se srdcem
Jazyk zakřivený či uhýbající do strany – u dětí naznačuje sklon k zánětům středního ucha, u dospělých může znamenat poruchu mozkových funkcí