Co dělat, abyste ve zdraví přežili léto?
1. Přemýšlejte při oblékání
Rozhodně se nemusíte zabývat tím, jak sladit barvu šatů a bot tak, aby nejlépe vyniklo vaše opálení. V létě se budete cítit nejpohodlněji v lehkých volných šatech z bavlny, která nedráždí horkem a sluncem unavenou pokožku a umožní vzduchu cirkulovat a ochlazovat vás. Nezapomeňte na slušivý kloubouk nebo kšiltovku, které vás uchrání před úpalem, a na sluneční brýle pro ochranu očí.
2. Používejte opalovací krémy
Opalovací krém nepatří pouze do plážové brašny, ale měl by se stát nepostradatelnou součástí kosmetické letní taštičky. Krém s ochranným faktorem nejen ochrání kůži před spálením, ale v delším časovém horizontu je také součástí prevence proti předčasnému stárnutí a rakovině kůže. Nezapomeňte namazat také uši, rty a krk a aplikaci krému opakujte několikrát denně, tak často, jak je potřeba. Mateřská znaménka pro jistotu přelepte náplastí a nevystavujte přímému slunci.
3. Nezapomeňte pít
Pijte, pijte a pijte! Nejlépe udělá vašemu organismu dobře čistá voda. A pozor! Subjektivní pocit žízně ani zdaleka neodpovídá naší skutečné potřebě tekutin. Správně bychom měli pít i když žízeň nemáme! Množství tekutin, které by měl dospělý jedinec vypít, se uvádí v rozmezí 2 až 3 litrů za den. V horkých dnech si ale dopřejte klidně i 3 litry. U malých a předškolních dětí (do 20 kg) se toto rozmezí množství doporučených tekutin pohybuje od 1,5 do 2 litrů.
4. Jezte lehce a častěji
Sami jste si možná všimli, že v létě si organismus žádá spíš osvěžující saláty, zeleninu a ovoce než svíčkovou s osmi knedlíky. V tomto případě se vyplatí chutím naslouchat. Vyvarujte se teplých, těžkých a mastných jídel a vyměňte je za lehké saláty s kuřecím nebo rybím masem a ovoce i zeleninu s vysokým obsahem vody (vodní meloun, salátová okurka). Pokud potřebujete alespoň jedno teplé jídlo denně, ideální volbou jsou polévky, které vám navíc pomohou zvýšit přísun tekutin.
5. Nepřepínejte síly
Naplánujte si fyzicky náročnější aktivity na chladnější denní dobu. Jste-li zvyklí chodit běhat, nazujte boty časně z rána nebo k večeru, kdy je slunce ještě nebo už schované. I taková prostá vycházka v době okolo poledne vás může vyčerpat a dehydrovat kvůli potu, který ztratíte. Nejlepší je nechodit v době mezi polednem a 16. hodinou odpolední na slunce vůbec. Jižané vědí, proč si v této době dopřávají siestu.
6. Ochlazujte se zvenčí
V autě, kanceláři i doma vás příjemně osvěží klimatizace. Pokud ji nemáte, poslouží vám i stolní ventilátor. Ve špatně větraném pokoji s minimální cirkulací vzduchu se nemůžete soustředit a koledujete si o nevolnost a bolesti hlavy. Pokud před větrák postavíte umyvadlo nebo mísu s chladnou vodou, zajistíte si tak přísun chladného zvlhčeného vzduchu. Stolní větrák pořídíte za pár stovek. V případě, že potřebujete osvěžit radikálněji, vypravte se do nejbližšího bazénu, nebo si alespoň dopřejte studenou sprchu.
7. Poraďte se s lékařem
Letní horko bezpochyby představuje největší zdravotní rizika pro seniory a nemocné. Berete-li léky, je lepší zeptat se svého lékaře na jejich vedlejší efekt, který může horko znásobit. Trpíte-li cukrovkou nebo vysokým tlakem, buďte ještě opatrnější. Nepodceňujte ani volně prodejné léky, které mohou zvyšovat riziko spálení kůže. Typickým letním jevem jsou i střevní potíže, protože horko je ideálním prostředím pro množení se bakterií. Pozor tedy např. na majonézu a vajíčka.