Chytré hodinky vs. sporttester: Jak vybrat opravdu kvalitní?

 Zdraví 
30. května 2017 08:32 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Kdysi byly hitem digitální hodinky. Dnes frčí sporttestery a chytré hodinky. Shutterstock
Na trhu je přehršel všelijakých sportovních náramků, chytrých hodinek a jiných vymožeností. Jak se zorientovat a vybrat si ten správný? Máme několik tipů.

Úplně na začátek je třeba si říct, že sportovní náramky a chytré hodinky jsou moc dobrá věc. Poskytují nám různé zajímavé funkce. Umožňují vstřebávat určité informace, aniž bychom museli používat mobil a provokují ke zvýšení tělesné aktivity, což je rozhodně dobře.

Rozdíl mezi sporttesterem a chytrými hodinkami

Sporttestery jsou zaměřeny na ryze sportovní funkce a měří především uběhnuté kroky, tepovou frekvenci, spálené kalorie a případně vzdálenost. Chytré hodinky se soustředí na funkce propojení s mobilem, zobrazují upozornění z telefonu včetně informací z kalendáře a textové zprávy. Mají možnost buzení. Některé přístroje sdružují jak funkce sporttesterů, tak chytrých hodinek.

Podle čeho vybírat sporttester

Jde především o to, co potřebujeme pro své použití. Nejjednodušší náramky mají pouze snímač kroků. Jsou většinou levné, malé. Dobré je, že při chůzi nebo běhu nemusíte mít u sebe telefon. Data se pak přenesou do chytrého zařízení.

Vyšší modely už mají měření tepové frekvence, které je pro správný tréning velmi důležité. Náramek se buď bezdrátově spáruje s hrudním pásem, který je třeba na sebe navléknout, nebo existují náramky, které mají optický měřič tepu, což je pro běžný provoz výhodnější i když u těch nejjednodušších modelů méně přesné.

Některé sporttestery mají vlastní GPS, která umožňuje zaznamenávat přesně uběhnutou trasu. Některé z těch, které vlastní GPS nemají umožňují využít GPS z chytrého telefonu, který ale v takovém případě musíte mít u sebe.

Existují samozřejmě náramky, které mají jak měřič tepu, tak i lokalizaci pomocí GPS. Zajímá nás také, jaké sportovní aktivity náramek umí zpracovat. Některá zařízení jsou koncipována hlavně pro běžce. Existují modely, které umožňují vybírat mezi aktivitami jako je běh, chůze, kolo, posilovna a dalšími. Mnohé náramky jsou vodotěsné a dá se s nimi i plavat. Některé dokonce zaznamenávají počet temp, počet obrátek v bazénu a další parametry.

Podle čeho vybírat chytré hodinky

Vedle vzhledu nás budou zajímat funkce zobrazující notifikace nejrůznějšího typu z telefonu. Záleží na vás, jaké používáte sociální sítě. Vždy se informujte, zda chytré hodinky podporují právě ty vaše oblíbené aplikace. Pro některé uživatele může být zajímavou funkcí chytrý budík, který odhadne, v jaké fázi spánku se nacházíte a vzbudí vás podle toho. Uživatelé chytrých hodinek jsou především ti, kdo nechtějí stále tahat mobil z kapsy a chtějí mít přehled, co se děje. Většina chytrých hodinek má i počítání kroků a udělá tak základní práci jako nejjednodušší sportovní náramky. Můžete mít ale také přístroje zcela univerzální, které k funkcím chytrých hodinek přidají i měření tepu a GPS včetně vodotěsnosti. Samostatnou kategorii mohou tvořit telefony v hodinkách. Pro některé uživatele může jít o zajímavou alternativu, protože mohou mít s sebou při sportu nejen měření tepu, GPS, ale i telefonní funkce.

Cena

Ceny jsou v širokém rozpětí od několika stokorun za nejjednodušší náramky, až po několik desítek tisíc za ty nejpropracovanější modely z kvalitního kovu a kryté safírovými sklíčky. Dá se říct, že pro vážné zájemce je dobře využitelná střední třída, která se cenově pohybuje někde mezi třemi až osmi tisíci.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky