Pravidla užívání antibiotik

 Zdraví 
25. května 2017 19:50 / Marie Popelková
  2
📷
3 fotografie v galerii
Užívání antibiotik má svá přísná pravidla, která bychom neměli brát na lehkou váhu.  Shutterstock
Pokud vám lékař předepíše antibiotika, ve většině případů pro to má pádný důvod. Užívání antibiotik však má svá pravidla. 

Dokážou zázračně pomoci, když vás skolí pořádná angína nebo zánět průdušek. Ale taky oslabí imunitu, takže antibiotika užívejte přesně podle pravidel a nic nezanedbejte.

1. Antibiotika jsou léky na nemoci způsobené bakteriemi. Na běžné nachlazení nezabírají.

2. Musí se užívat v pravidelných intervalech. Je nutné dodržet dobu užívání, využívat celé balení, případně do další kontroly lékaře.

3. U sirupů dodržet podmínky uchovávání a před upotřebením vždy protřepat.

4. Jednotlivá antibiotika se liší užitím v závislosti na jídle:
a) nalačno, případně před jídlem: Penicilin, Sumamed, Penbene, Ospen , Azitromycin
b) na začátku jídla: Augmentin, Amoksiklav
c) do 15 minut po jídle: Zinnat, Medoxin, Xorimax, Furolin
d) po jídle: Cotrimoxazol, Biseptol (omezit kyselé šťávy, vitamín C, hodně pít)
e) nezávisle na jídle: Ofloxacin, Ciplox (nejíst současně mléčné výrobky, minerály a antacida) 

5. Při užívání antibiotik se mohou vyskytnout zažívací potíže-průjem, způsobené narušením mikrobiální rovnováhy.

6. U některých léků je nutné se vyhnout užití alkoholu (Entizol, Doxybene, Doxyhexal, Deoxymykoin, Cotrimoxazol, Biseptol). Může vyvolat bušení srdce, zčervenání kůže, zrychlení tepu, což může být nebezpečné pro pacienty s onemocněním srdce a cév.

7. Vyvarujte se působení přímého slunečního záření (při např. Doxybene, Deoxymykoin, Ofloxin, Biseptol,Co-trimoxazol), může vyvolat kožní vyrážku.

8. Při výskytu alergické reakce po užití antibiotika (vyrážka, dušnost, otoky), kontaktujte lékaře.

9. Některá antibiotika (Klacid, Fromilid, Ofloxin) mohou mít závažné interakce s jinými léky (např. na snižování cholesterolu), ptejte se lékaře či lékárníka.

10. Nesprávné užívání antibiotik může způsobit rezistenci tj. schopnost bakterie odolávat účinku antibiotika. Je to riziko i pro kohokoliv dalšího, kdo se může touto odolnou bakterií nakazit.

11. Dejte si probiotika. Když si budete v lékárně na recept vybírat antibiotika, kupte si k nim i probiotika. Antibiotické tablety pak nenapáchají v těle více škod, než je nutné. Neberte je však jen během antibiotické terapie, ale doužívejte celé balení. Probiotika se postarají o to, aby se zatížená střevní flóra dala do pořádku a rychleji se obnovila. Antibiotika totiž zabíjejí nejen špatné, ale i dobré bakterie, které potřebujeme pro normální fungování trávicí soustavy. Když chybí, projeví se to průjmy, plynatostí nebo nevolností. Probiotika však udrží škodlivé i prospěšné bakterie v rovnováze. Stimulují také slizniční imunitu a zlepšují obranyschopnost střeva vůči alergenům či karcinogenům. Jsou jakoby balzámem na střevo. Užívejte je ještě nějaký čas po dobrání antibiotik a nezapomínejte ani na jogurty.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky