Pravidla užívání antibiotik
Dokážou zázračně pomoci, když vás skolí pořádná angína nebo zánět průdušek. Ale taky oslabí imunitu, takže antibiotika užívejte přesně podle pravidel a nic nezanedbejte.
1. Antibiotika jsou léky na nemoci způsobené bakteriemi. Na běžné nachlazení nezabírají.
2. Musí se užívat v pravidelných intervalech. Je nutné dodržet dobu užívání, využívat celé balení, případně do další kontroly lékaře.
3. U sirupů dodržet podmínky uchovávání a před upotřebením vždy protřepat.
4. Jednotlivá antibiotika se liší užitím v závislosti na jídle:
a) nalačno, případně před jídlem: Penicilin, Sumamed, Penbene, Ospen , Azitromycin
b) na začátku jídla: Augmentin, Amoksiklav
c) do 15 minut po jídle: Zinnat, Medoxin, Xorimax, Furolin
d) po jídle: Cotrimoxazol, Biseptol (omezit kyselé šťávy, vitamín C, hodně pít)
e) nezávisle na jídle: Ofloxacin, Ciplox (nejíst současně mléčné výrobky, minerály a antacida)
5. Při užívání antibiotik se mohou vyskytnout zažívací potíže-průjem, způsobené narušením mikrobiální rovnováhy.
6. U některých léků je nutné se vyhnout užití alkoholu (Entizol, Doxybene, Doxyhexal, Deoxymykoin, Cotrimoxazol, Biseptol). Může vyvolat bušení srdce, zčervenání kůže, zrychlení tepu, což může být nebezpečné pro pacienty s onemocněním srdce a cév.
7. Vyvarujte se působení přímého slunečního záření (při např. Doxybene, Deoxymykoin, Ofloxin, Biseptol,Co-trimoxazol), může vyvolat kožní vyrážku.
8. Při výskytu alergické reakce po užití antibiotika (vyrážka, dušnost, otoky), kontaktujte lékaře.
9. Některá antibiotika (Klacid, Fromilid, Ofloxin) mohou mít závažné interakce s jinými léky (např. na snižování cholesterolu), ptejte se lékaře či lékárníka.
10. Nesprávné užívání antibiotik může způsobit rezistenci tj. schopnost bakterie odolávat účinku antibiotika. Je to riziko i pro kohokoliv dalšího, kdo se může touto odolnou bakterií nakazit.
11. Dejte si probiotika. Když si budete v lékárně na recept vybírat antibiotika, kupte si k nim i probiotika. Antibiotické tablety pak nenapáchají v těle více škod, než je nutné. Neberte je však jen během antibiotické terapie, ale doužívejte celé balení. Probiotika se postarají o to, aby se zatížená střevní flóra dala do pořádku a rychleji se obnovila. Antibiotika totiž zabíjejí nejen špatné, ale i dobré bakterie, které potřebujeme pro normální fungování trávicí soustavy. Když chybí, projeví se to průjmy, plynatostí nebo nevolností. Probiotika však udrží škodlivé i prospěšné bakterie v rovnováze. Stimulují také slizniční imunitu a zlepšují obranyschopnost střeva vůči alergenům či karcinogenům. Jsou jakoby balzámem na střevo. Užívejte je ještě nějaký čas po dobrání antibiotik a nezapomínejte ani na jogurty.