Potíže s ledvinami má každý desátý člověk. Přitom se dá mnohým lehce předejít!

 Zdraví 
18. května 2017 15:05 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nemocné ledviny hned nebolí. O to víc je chraňme. Shutterstock
Potíže s ledvinami má asi každý desátý člověk. Přitom se dá mnohým předejít a není to ani velký problém. Máme několik dobrých doporučení pro zdravé ledviny. Podpořte své ledviny. Odmění se vám.

Funkce ledvin

Ledviny odvádějí z těla škodlivé látky a přebytečnou vodu. Pokud nefungují správně, zůstávají v těle různé toxiny, které se podepisují na vašem zdravotním stavu.

Jak poznat problém

Pokud už nastává problém, bývá pozdě. Onemocnění ledvin je navíc záludné v tom, že se nepřihlásí nějakou okamžitou bolestí ledvin. Kámen v ledvinách nebolí. Bolí, když začne sestupovat. Snížená funkce ledvin se neprojeví v ledvinách samotných. To jen vy jste unavení, podráždění, máte obavy a zvýšenou ostýchavost. Otékají vám nohy, nemáte chuť na sex. Zvyšuje se vám krevní tlak, vápenatí tepny, máte potíže s klouby. Objeví se různé ekzémy. Hůř vidíte. Je vám stále zima. A může být snadné soustředit se jen na dílčí problém. Jeho základ může být ovšem právě v ledvinách.

Co mohu udělat sám

Pokud žádný z výše uvedených problémů nemáte, začněte své ledviny podporovat. A podobně to platí i pro případ, kdy už potíže nastávají. Především dodržujte správný pitný režim. Příjem tekutin je samozřejmě individuální záležitost, ale kolem dvou litrů vody byste měli během dne vypít nebo přijmout v potravě. Pokud je teplo a vy se potíte, množství se úměrně zvyšuje. Dbejte na to, aby většina tohoto množství byla v podobě čisté vody, případně vody ochucené čerstvě vymačkaným citrónem. Tělo sice získá tekutiny i z jiných nápojů, dokonce i z kávy, ale ledviny budou přitom nadměrně zatížené.

Změňte jídelníček. Omezte slané pokrmy. Omezte příjem živočišných bílkovin. Přestaňte jíst cukry a sladkosti. Neužívejte léky jako je ibuprofen a další. Potíže s ledvinami bývají obvykle spojené s nadváhou, s cukrovkou a s nedostatkem pohybu. Pokud můžete něco z toho ovlivnit, udělejte to.

Udělejte si radost, uveďte se do pohody, relaxujte a odpočívejte. Stres ledvinám neprospívá. Teple se oblékejte.

Doporučené potraviny

Obzvlášť je možné doporučit zvýšenou konzumaci celeru a petržele. Také luštěnin, ječmene, prosa, ořechů a rýže. Dopřejte si zázvor či jindy zase skořici. Obojí má prohřívací účinky, které ledvinám pomáhají. Můžete využít i různé bylinné čaje na podporu funkce ledvin.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Tech

Rusko vybavilo svoje ponorky Belgorod novými a nedostižnými jadernými torpédy Poseidon