Zaskočil vás zánět dásní? Pomůže vám řepa, bylinky i koření!

 Zdraví 
13. května 2017 12:28 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Zánět dásní je velmi nepříjemný. Zkuste tento problém vyřešit pomocí přírody. Shutterstock
Zánět dásní je velmi nepříjemný a bolestivý. Pokud nemáte možnost hned vyhledat zubaře, zkuste se nechat inspirovat některým z domácích triků, jak s tímto onemocněním zatočit!

Problémy se zuby a dásněmi trpí podle statistik více než 95 % procent obyvatel západních zemí. K hlavním příčinám těchto problémů patří špatné stravovací návyky, především vysoká spotřeba bílého rafinovaného cukru a bílé mouky. Přítomnost cukru v ústech totiž způsobuje velkou produkci kyselin a bakterií, které napadají zubní sklovinu a podílejí se na ničení minerální zubní substance. Nadměrná konzumace cukru také způsobuje poruchy látkové výměny a vznik nejrůznějších mykóz v organismu, poněvadž je známo, že plísně žijí z cukrů.

Aby zuby a dásně nebolely, měl by váš jídelníček obsahovat hodně vitaminů A, C a E. Z minerálů je pak důležitý vápník, hořčík, fosfor a měď. Bakteriím se daří v suché ústní dutině. Myslete proto i na dostatečný pitný režim!

Rady našich babiček:

Chrpový lektvar

Zánět dásní bývá také příčinou nepříjemného dechu. Jako jeho účinná prevence i léčba  se osvědčily výplachy úst chropvým odvarem. Deset květů chrpy vařte 10 minut v šálku vody a získaným odvarem si pak obden vyplachujte ústa.

Šťáva z červené řepy

Šťáva z řepy je výborným lékem při zánětech a krvácivosti dásní. Musí se však konzumovat dlouhodobě, tedy 1 dl čerstvé šťávy popíjejte 3x denně po dobu 8 týdnů. Ústa si rovněž vyplachujte 3x denně šťávou, kterou pak vyplivnete.

Léčivá mrkev

Velmi účinná je také mrkev. Čerstvá šťáva, kterou si budete pravidelně kloktat, pomůže na záněty dásní, ale také na afty a záněty mandlí.

Zubní olej

Zkuste si doma vyrobit vlastní zubní olej, není to nic náročného ani drahého. Potřebujete k tomu kvalitní rostlinný olej a čerstvé byliny mátu peprnou a šalvěj lékařskou. Natrhejte čerstvé bylinky a dejte je do sklenice do výšky jedné třetiny a zalijte je rostlinným olejem za studená lisovaným. Nejlepší je kukuřičný olej, pokud jej neseženete, poslouží i olivový. Sklenici dejte na okno na teplé místo, otvor nahoře zakryjete plátnem, ať výluh může dýchat. Každý den bylinami v oleji zamíchejte. Macerujte 3 týdny. Po uplynutí této doby olej zahřejte asi na 50 °C a pak přeceďte přes kávový filtr. Skladujte v chladnější místnosti. Tento olej vám vydrží 1 rok. Olej nakapejte na kartáček a běžně si vyčistěte zuby. Ústa nevyplachujte vodou! Tato vychytávka vašim dásním ohromně pomůže!

Všemocná aloe

Velmi účinná je i čerstvá šťáva nebo listy z aloe vera, ale i jiných tučnolistých rostlin, jako například aloe aborescens či netřesku skalního. Šťávou nebo řezem listu potírejte 3x denně dásně.

Uklidňující hřebíček

Od dásní vás mohou začít bolet i zuby. První pomoc vám může poskytnout hřebíček. Potřete postižené místo hřebíčkovým olejem nebo v ústech rozžvýkejte několik kousků tohoto koření.

Protizánětlivá ústní voda

Na její výrobu potřebujete 1 díl šalvěje, 1 díl heřmánku a 1 díl květů měsíčku lékařského. Bylinky pořádně promíchejte. Jednu polévkovou lžíci směsi přelijte 2 dl vroucí vody a nechte 25 minut louhovat. Potom dobře přeceďte a domácí ústní vodou si ráno a večer pořádně vyplachujte ústa. Je ale nutné si denně připravit čerstvý nálev.

Ústní voda na paradontózu

Budete potřebovat 1 lžičku šalvěje, 1 lžičku dubové kůry, 1 lžičku truskavce (rdesno ptačí) a 1 lžičku květů měsíčku lékařského. Bylinky promíchejte a pak je přisypte do půl litru vody a nechte za studena 12 hodin macerovat. Ráno vše uveďte k varu a pak nechte 20 minut louhovat. Po uplynutí této doby přeceďte. Tímto odvarem si pravidelně 2x denně vyplachujte ústní dutinu.

Upravený jídelníček

Ke zdravé skladbě slin v ústech přispívají komplexní sacharidy, obsažené v luštěninách, kukuřici, bramborách, celeru, petrželi, červené řepě, karotce a zelí. Zařaďte proto tyto potraviny do svého jídelníčku.

Slézová zubní pasta

Kořen slézu nadrťte a následně pomelte na jemný prášek. Nasypte trošku na mokrý zubní kartáček a čisťete zuby a zároveň provádějte i masáž dásní. Po skončení ústa nevyplachujte, protože prášek může ještě léčivě působit.

Lžičník lékařský

Proti paradentóze se dá také úspěšně bojovat se lžičníkem lékařským. Čerstvou lžičníkovou šťávu naneste na nemocné dásně a měkkým kartáčkem nebo polštářky prstů provádějte jemnou masáž.

Protizánětlivá tinktura

Potřebujete tři dcl 60% lihu, dvě čajové lžičky šalvěje, jednu čajovou lžičku květu heřmánku, jednu čajovou lžičku květu měsíčku lékařského, jednu čajovou lžičku myrthy. Čerstvé či sušené byliny smíchejte, vložte do skleněné nádoby a zalijte lihem. Potom sklenici dobře uzavřete a dejte na teplé místo. Dvakrát denně tinkturu pořádně protřepte. Po čtrnácti dnech přeceďte, nalijte do sklenice a dobře uschovejte. Když chcete tinkturu používat na masáž dásní, je třeba ji zředit. Na dvě dcl destilované vody dejte jednu polévkovou lžíci lihového výtažku. Stejným způsobem si můžete udělat i tinkturu ze třapatky nachové (echinacei), která má také velmi hojivé účinky na celou ústní dutinu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda