Nádory prsu patří mezi nejčastější zhoubná onemocnění u žen! Co všechno vědět?
Příznaky prsního karcinomu
Zpočátku je zhoubný nádor nehmatný, nebolí a nezpůsobuje ani žádné jiné potíže. V tomto stadiu ho může odhalit jedině mamograf, případně ultrazvuk. Jak nádor roste, zanechává na prsu určité stopy, které jsou viditelné pouhým okem a zjistitelné samovyšetřením.
- Vtahování kůže – Bulka nebo uzlík jsou v prsu fixované, takže při zvednutí paží odolávají pohybu, což se projeví vtažením kůže.
- Důlkovatění – Vtažením určitých částí tkáně vznikají na prsou důlky.
- Váznutí při souhybu – Při pomalém upažování a vzpažování se projevuje asymetrie prsou - zdravý prs se hýbe vláčně a dynamicky, zatímco u nemocného jsou vidět překážky a vtaženiny.
- Nepravidelnosti bradavky – Přichycený tumor může způsobit v určitém místě zploštění nebo vtažení bradavky, patrné na první pohled nebo viditelné při souhybech.
- Pomerančová kůra – Při infiltraci drobných lymfatických cév kůže (zaplnění nádorovými buňkami) vzniká efekt „pomerančové kůže", viditelný trvale nebo při stisku části prsu.
- Asymetrie v objemu prsou – Asymetrie ve velikosti prsou je normální jev. Podezření na nádor je na místě, pokud se postupně jeden prs zvětšuje a tuhne.
- Výtok z bradavky – Výtok z bradavky, zejména krvavý, většinou signalizuje tumor. Rovněž zaschlý sekret nebo změny na bradavce připomínající ekzém jsou velmi podezřelé.
- Zarudlá a teplá kůže – Může se jednat o pouhý zánět, ale také o zánětlivý karcinom.
- Rozšířená žilní pleteň – I tento jev může svědčit o tumoru.
- Zvředovatění
Samovyšetření prsu
Ideální dobou pro samovyšetření je pátý až osmý den po zahájení menstruace. V tuto dobu je totiž prsní žláza nejklidnější. Vyšetřovací pole zahrnuje oblast od klíční kosti k podpaždí až do míst, kde končí podprsenka.
Postup vyšetření prsu naleznete ve fotogalerii.
Léčebný plán
Způsob léčby prsního karcinomu se pro každou pacientku stanovuje individuálně a berou se přitom v úvahu všechna specifika její situace. Na sestavování léčebného plánu se podílí celý tým lékařů, do něhož patří klinický onkolog, chirurg, rentgenolog, radiační onkolog, patolog a v případě potřeby i další odborníci.
Rekonstrukce prsu
Dokonale provedená rekonstrukce prsu je proto mnohdy stejně důležitá, jako perfektně provedené chirurgické odstranění nádoru. Rekonstruovaný prs pro ženu znamená návrat ztracených jistot v osobním i společenském životě a návrat k normálnímu životu.
Kdy je vhodná doba na rekonstrukci? Okamžitá rekonstrukce se provádí v té samé chvíli jako odstranění nádorové tkáně. Její velkou předností je skutečnost, že na ženu nedolehne psychologický dopad ze ztráty prsu. Pokud okamžitá rekonstrukce není možná, lze zvážit za 12-24 měsíců rekonstrukci opožděnou. Jejím cílem by měla být náhrada veškeré chybějící tkáně s maximální snahou o vytvoření symetrie a příznivého tvaru prsu.
Rekonstrukce celého prsu
Po radikální mastektomii lze použít cizích materiálů, vlastní tkáně v kombinaci s cizím materiálem nebo pouze vlastní tkáně.
S využitím cizího materiálu – současně mají největší uplatnění silikonové implantáty. Využívají se pro rekonstrukci prsu buď v podobě jednoduchého vložení implantátu při zachovalém dostatečném kožním krytu nebo v kombinaci s tzv. tkáňovou expanzí, kdy se při nedostatečném prostoru postupně roztahuje kožní kryt pomocí silikonových sáčků naplněných speciálním roztokem. Po několika týdnech se expandér odstraní a do vzniklé dutiny se vloží implantát, který se v obou případech vkládá pod velký prsní sval.
S využitím vlastní tkáně a cizího materiálu – kombinace vlastní tkáně a silikonového implantátu představuje jednu ze základních metod. Nachází své uplatnění všude tam, kde nedostatek kůže a její kvalita neumožní prosté použití implantátu nebo v případech, kdy prs nepostižené strany je co do hmotnosti větší a jeví známky poklesu. Z vlastní tkáně se nejčastěji využívá přetočený kožní lalok, posuvný břišní lalok nebo přetočený široký zádový sval. Vlastní tkání se doplní nedostatečný kožní kryt, který se poté vyplní implantátem a po 3 měsících je možná i rekonstrukce dvorce a bradavky.
Pouze vlastní tkáň – velikou předností je, že nemusí být kombinována ke zvětšení objemu cizím materiálem. Nejčastěji se pro rekonstrukci odebírá přední stěna břišní, která mimo jiné poskytuje kůži a tuk v množství dostatečném pro běžně velký prs.
Rekonstrukce pouze části prsu
V posledních letech se stále více uplatňují prs šetřící výkony, při kterých se odstraní nádor, ale co největší část prsu se ponechá neporušená. I když tyto operace respektují tvar a přiměřeně i objem a velikost původního prsu, dochází stále ke změně prsu v různém rozsahu (dle velikosti nádoru a jeho umístění). „Obvykle je však nutná i úprava druhé strany, a to občas i v kombinaci s cizím materiálem,” doplňuje uznávaný plastický chirurg.
Podkožní mastektomie
Při takové mastektomii se odstraňuje celá mléčná žláza. Metoda představuje jednu z možností chirurgické léčby nezhoubného postižení prsu u žen s vysokým rizikem vzniku rakoviny prsu. Rozdíl tedy spočívá oproti předchozím metodám v tom, že se žláza odstraňuje preventivně, nikoliv jako reakce na zjištění nádorového onemocnění. „Ponechá se jen kůže a dvorce s bradavkou. Rekonstrukce takto operovaného prsu spočívá v doplnění ztraceného objemu buď vlastní tkání nebo implantáty,” vysvětluje lékař.
Rekonstrukce dvorce a bradavky
Jedná se o konečnou etapu rekonstrukce prsu po mastektomii. Zpravidla se provádí v odstupu třech měsíců po vytvoření tvaru a velikosti nového prsu. „Pro převážnou většinu žen je tento zákrok jakýmsi symbolem kompletní obnovy prsu s možností jejich opětovného návratu do plnohodnotného osobního a společenského života. Žena opět může vnímat své tělo jako nenarušený celek a vrátit se k normálnímu životu,” uzavírá plastický chirurg téma, kterým si musela projít už řada žen. Díky plastické chirurgii se tak ročně může k běžným životním radostem vrátit čím dál tím více pacientek.