Kuří oko je bolestivá lapálie. Jak se ho zbavit?

 Zdraví 
04. května 2017 13:50 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zaostřete na kuří oka! Nenechte si hyzdit nožky. Internet
Nepříjemné a bolavé výstupky na kůži nohou trápí především ženy a to ne z důvodu genetického, ale čistě estetického.

Kuří oka se obvykle projeví jako následek nevhodné obuvi. Bývají totiž výsledkem odumřelé a zrohovatělé kůže v menších oblastech vystavených tlaku a tření. Kuří oka se však na rozdíl od mozolů obvykle nacházejí na vystupujících kostech, zejména na kloubech.

Někteří lidé si pletou kuří oka s bradavicemi. Na rozdíl od bradavic se kuří oka vyskytují jenom na prstech nohou nebo chodidlech a nejsou přenosná. Projevují se zesílenou kůží žlutošedivé barvy, která má kruhovitý, hladký tvar. Dalším důležitým ukazatelem je i to, že na rozdíl od bradavic po odstranění nekrvácejí.

Kuřími oky také často trpí lidé s hodně vyklenutou nožní klenbou, protože jejich prsty jsou při chůzi taženy trochu zpět. Špičky se proto v botě mírně posouvají dopředu a dozadu a kuří oka se tvoří na nich a také na hřbetech prstů. Někteří lidé si pletou kuří oka s bradavicemi. Na rozdíl od bradavic se kuří oka vyskytují jenom na prstech nohou nebo chodidlech a nejsou přenosná. 

Příznaky a projevy kuřího oka

Poznáte ho jednoduše. Jedná se o žlutošedě zbarvený útvar asi 3-12 mm velký. Bolest způsobuje čep zanořený pod povrch, který tlačí na kost. Lehkým poškrábáním se kuří oko začne lehce drolit, zbělá a na omak zdrsní.
Při tlaku na kuří oko se špička ztvrdlé kůže uvnitř dotýká nervů v podkoží a vyvolává velmi silnou, nepříjemnou bolest. Tento otlak míří do zdravé tkáně a neustále ji bolestivě dráždí.

Co radily naše babičky 

K babským receptům na léčbu kuřích ok patří například obklad z cibule a octa. Plátek cibule několik hodin máčejte v octu a večer připevněte náplastí či obvazem k postižené noze. "Ráno si nezapomeňte důkladně omýt nohy, protože cibule a ocet umějí s kuřími oky sice zázraky, ale po fialkách zrovna nevoní. Tento postup opakujte každý večer tak dlouho, dokud se jádro kuřího oka nevyloupne," radí odbornice.

K odstranění odumřelé kůže a kuřích ok pomůže také pasta ze soli a třtinového cukru, anebo horká koupel, do které lze přidat trochu kyseliny salicylové. Po takové koupeli obvykle kuří oko zbělá. V ten moment lze odumřelou kůži opatrně odstranit ostrým nožem nebo žiletkou a poté místo zalepit náplastí.

Pokud naši domácnost totálně neovládl paralen a různé jeho varianty, někde ve skříňce se nám může schovávat i acylpyrin, s nímž je léčba kuřího oka docela hračka. Do menší skleničky vody rozdrtíme a pak v ní rozpustíme tři tabletky. Z roztoku si připravíme za pomocí nějaké látky či vatičky dobře nasáknutý obklad, který upevníme potravinářskou fólií a necháme účinkovat zhruba dvacet minut.

Okolí kuřího oka lze také namazat vazelínou a na otlak přiložit kašičku z rozmačkaného česneku smíchanou s troškou panenského olivového oleje. Zavineme a necháme účinkovat několik hodiny. Vazelínou chráníme jemnou kůži v okolí otlaku před zbytečným podrážděním.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda