Hemoroidy: nemoc, o které se nemluví. Na co jste se styděli zeptat?

 Zdraví 
29. dubna 2017 10:20 / Kateřina Kofroňová
  1
📷
2 fotografie v galerii
Hemoroidy trápí zhruba každého třetího člověka Shutterstock
Toto onemocnění je do jisté míry dědičné, ale zadělat si na něj můžete i nízkým příjmem vlákniny, sedavým způsobem života a zvedáním těžkých břemen. U žen k nim navíc přispívá těhotenství a porod. Chcete se jich zbavit? Musíte změnit způsob života!

Pokud cítíte bolest a svědění v konečníku, měli byste se nechat vyšetřit specialistou. S největší pravděpodobností máte totiž hemoroidy. Lidé se často za své onemocnění stydí, ale oddalováním návštěvy lékaře nic nevyřešíte. Čím déle budete svou nemoc skrývat, tím obtížněji se bude později dát řešit.

Kůže kolem konečníku vám může i zarudnout, což je způsobeno zánětem. Později můžete pozorovat krvácení, které pravděpodobně odhalíte po stolici na toaletním papíře. Pokud svou nemoc ignorujete delší dobu a krvácení z řitního otvoru je u vás na denním pořádku, zahráváte si se svým zdravím. Dlouhodobá ztráta krve může totiž vést až k chudokrevnosti.

Jak hemoroidy poznám?

Hemoroidy se obvykle dělí na vnitřní a vnější.

Vnější hemoroidy

Tmavé červené uzlíky můžete nahmatat i prstem, jelikož se vyskytují na hranici sliznice a kůže v konečníku. Za normálního stavu jsou rozmístěny okolo vyústění konečníku. Nebolí, jsou měkké, malé a nekrvácí. Bolesti se často objeví až při vzniku většího bolestivého uzle. Ten se sice po čase svraští – krevní sraženina se buď vstřebá, nebo uzel praskne, ale problémem je, že zůstane kožní výchlipka. Ta sice nebolí, ale může znesnadňovat hygienu, což může vést k opětovnému vzniku hemoroidů. Proto se doporučuje chirurgické odstranění této kůže.

Vnitřní hemoroidy

Jelikož jsou uloženy hluboko v konečníku, nemusíte si jich delší dobu vůbec všimnout. Že něco není v pořádku zjistíte až ve chvíli, kdy začnete krvácet. V pokročilejším stádiu je dalším příznakem prolaps, tedy vyhřeznutí hemoroidu ven.

V případě, že vám hemoroidy vyhřeznou ven, mají většinou tendenci se zhoršovat a zvětšovat. Bývají velmi bolestivé a doprovází je krvácení. Ze začátku si jich všimnete pouze po zvýšeném tlaku uvnitř konečníku, poté se vrátí zpět. Po čase již zůstávají vyhřezlé, ale stále je lze zatlačit zpět prstem. V nejhorších případech je již nelze zatlačit zpět a je nutné vyhledat lékaře a nechat si je odstranit.

Jak se hemoroidů zbavit?

Hemoroidy bývají způsobené špatnými stravovacími návyky. V počátku se tudíž doporučí úprava tělesné hmotnosti, dostatek pohybu a především úprava stravy. Musí se totiž zlepšit průchodnost střev a změkčit stolice.

Od obtíží vám pomohou ulevit tzv. sedací koupele. Napusťte si vanu teplou vodou, což utiší bolest a zlepší proudění krve v konečníku a tudíž i naběhnutí zduřelých žil. Po konzultaci s lékařem si do vany přidejte například heřmánek nebo dubovou kůru. Vydržte čtvrt hodiny.

Svědění uklidní i mast, krém nebo čípky, které vám předepíše doktor. Léky utiší bolest a potlačí zánět.

Kdy je zákrok nevyhnutelný?

Pokud již nemůžete hemoroidy vrátit zpět do konečníku, delší dobu pozorujete krvácení nebo pociťujete nesnesitelné bolesti, vyhledejte lékaře. Zákrok je totiž nevyhnutelný. Chirurgická léčba spočívá v ošetření žilních městků sklerotizací, nebo jejich odstranění zmrazením nebo působením vysokých teplot. Rozšířené žíly lze také podvázat pomocí rektoskopu a speciálních gumových kroužků. V některých případech zvolí lékař i klasickou operaci, která je prováděna laserem, nebo skalepelem.

Léčba hemoroidů je obvykle náplní práce chirurga proktologa. Ten Vám také vysvětlí podstatu a výhody jednotlivých způsobů léčby a pomůže vybrat nejvhodnější metodu právě pro vás.

Své obtíže nikdy nepodceňujte. Překonejte svůj stud a svěřte se do péče lékaře. Specialista je na pohled na obnaženou krajinu konečníku zvyklý a respektuje intimitu pacienta. Vyšetření není bolestivé a trvá zhruba dvě až tři minuty.

Jak hemoroidům předejít?

Bude se vám to možná znát moc jednoduché na to, aby to byla pravda, ale nejdůležitější je správě pečovat o stolici. Měla by být pravidelná a měla by mít měkčí konzistenci. Toho docílíte správným složením stravy, dostatkem tekutin, vysokým příjmem vlákniny, pohybem. Na vašem talíři by se denně měla objevovat zelenina a ovoce, celozrnné pečivo, luštěniny a otruby.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve