Jak se bránit útočícím klíšťatům
Prevence
Prevence se dělí na tu, která si klade za cíl zabránit klíšťatům v přisátí a na očkování proti klíšťové encefalitidě. Jako součást prevence lze ale chápat i správné a včasné odstranění přisátého klíštěte.
Přisátí se můžeme bránit použitím různých repelentů. Někdy se doporučuje i kúra ve formě tablet B-komplexu. Existují také přírodní odpuzovače. Většinou jde o kombinaci vinného octa a svařeného rozmarýnu či levandule. Někteří nedají dopustit na fenykl, který nosí v kapse u kalhot a občas ho rukou promnou, aby se jeho vůně více rozvinula. Doporučuje se také svařit několik nakrájených citrusových plodů. Po hodinovém varu se vše přecedí. Odvar se uchovává v lednici a využívá k potírání pokožky. Někdy se doporučuje kombinace chemického i přírodního řešení – na kůži příroda a na oblečení chemie.
Na očkování proti encefalitidě jsou různé názory. Je ale pravda, že pokud se pohybujete v oblastech s klíšťaty, dá se toto očkování spíš doporučit. Následky prodělané nemoci jsou velmi nepříjemné a často trvalé. Nemluvě o tom, že oslabení jedinci mohou nemoci i podlehnout. Proti lymské borelióze a proti ehrlichióze se bohužel očkovat nedá. Obecně jsou v lepší situaci lidé s dobře fungující imunitou. Naopak lidé oslabení, po těžší nemoci, s probíhající infekcí jsou náchylnější k nákaze od klíštěte.
Vyjímání klíštěte
Existuje mnoho různých doporučení. Rozhodně nepoužívejte krémy, které sice klíště udusí, ale než se tak stane, stačí klíště vyvrhnout do rány obsah svého žaludku a infekci přenést. Taktéž se snažte o co nejdřívější odstranění přisátého živočicha. Lze použít speciální dezinfekční sprej, který klíště okamžitě usmrtí a následně ho můžete vytrhnout. Nebo prostě vezměte pinzetu, opatrně uchopte hned u pokožky a klíště vytrhněte a spalte na ohni. Nerozmačkávejte ho v ruce, protože i tak se může infekce přenést na vás. Ranku po přisátí důkladně dezinfikujte.
Jak poznat, že jste nakaženi
U klíšťové encefalitidy se dostaví vysoké teploty, bolest hlavy, světloplachost, špatná snášenlivost hluku. Nemocný má problémy předklonit hlavu. Onemocnění probíhá ve dvou fázích. První fáze připomíná i jiná onemocnění, ale po chvilkové úlevě se může dostavit pokračování, které bývá horší. Nemoc pak vyžaduje hospitalizaci, klid na lůžku a dlouhou rekonvalescenci. Nákaza se potvrdí z krve, ale přesnější určení proběhne na základě odběru mozkomíšního moku. Inkubační doba je 7 – 14 dnů. Výjimečně i měsíc.
Lymská borelióza se často na počátku nijak výrazně neprojeví. Klasickým příznakem může být rudá skvrna s bělavým středem kolem ranky po přisátí. Skvrna se může rozrůstat. Někdy ale skvrna chybí. Občas se dostaví horečky, bolest hlavy či kloubů. Čím dříve se nemoc potvrdí, tím snazší a účinnější je léčba. Není proto radno otálet a při nalezení skvrny, případně při objevení nezvyklých potíží a vyšší únavy je rozhodně dobré nechat se vyšetřit s podezřením na tuto nemoc. Inkubační doba je 2 – 32 dnů, ale jsou případy, že se nemoc rozvinula i po několika měsících. Léčí se podáváním antibiotik.
U ehrlichiózy bývá horečka, bolest hlavy, svalů, pocit na zvracení. Postiženy mohou být vnitřní orgány, například plíce, játra nebo nervová soustava. Inkubační doba je 7 – 21 dnů.