Břišní tyfus jako nechtěný suvenýr z dovolené

 Zdraví 
07. dubna 2017 11:08 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nepokažte si zážitky z cest. Dbejte na prevenci! Shutterstock
Z cest po světě je možné si přivézt mnohé nemoci, které se v našich krajích už nevyskytují. Břišní tyfus je jedním z nich. Na rozdíl od svého kolegy skvrnitého tyfu má mírnější průběh a lepší prognózu. Co byste měli vědět a jak se chránit? Čtěte dál.

Kde se můžete nakazit

Obecně se dá říct, že kdekoli na světě. Pravděpodobnost nákazy v bohatých zemích s vysokými hygienickými standardy je mizivá. Do Evropy, Severní Ameriky či Austrálie se břišní tyfus dostává spolu s jednotlivými nakaženými osobami. Buď se jedná o lidi jedoucí z dovolené, pracovní cesty, případně o migranty. V některých případech může existovat bacilonosič, který nemá projevy nemoci, ale sám nemoc šíří. V USA žila do třicátých let minulého století tzv. tyfová Mary, která jako kuchařka nakazila mnoho osob. Tři z nakažených zemřeli, aniž Mary o své nemoci vůbec tušila.

Místy nejčastější nákazy bakterií Salmonella typhi, která je původcem břišního tyfu je Afrika, Jižní a Střední Amerika a Asie. Zejména tam, kde nefungují kvalitní úpravny vody a kde se nedbá na základní hygienická pravidla. Neznamená to, že se zde nakazit musíte. Pokud budete dodržovat správná hygienická opatření, můžete se vrátit bez problémů.

Jak se nemoc projevuje

Inkubační doba je asi 7 – 14 dnů, během které nebývají žádné potíže. Pak nastoupí vysoké horečky, často přes čtyřicet stupňů. Dostaví se nevolnost, malátnost, vyrážka, bolesti hlavy i bolesti břicha. Asi ve dvou třetinách případů se objeví průjem. Někdy se projeví zmatenost, malátnost přes den a nespavost v noci.

Prevence a léčba

Základem prevence je počítat s tím, že se můžeme nakazit. Nákaza se šíří především kontaminovanou vodou a potravou. Proto bychom měli znát situaci v jednotlivých zemích a místech. Zda je například možné používat vodu z vodovodu v daném místě k čištění zubů, zda je možné si z ní uvařit čaj nebo kávu nebo zda se vyhýbat veškerému bližšímu kontaktu s vodou. Pak je potřeba kupovat kvalitní balenou vodu, využívat dezinfekční ubrousky i v průběhu dne na hygienu rukou a z jídel si vybírat jen to, co jednoznačně prošlo dlouhou tepelnou úpravou nebo se dá oloupat. Konzumace různých zeleninových salátů opláchnutých místní vodou se jednoznačně nevyplácí.

Když už se nakazíte, mohou lékaři podat proti břišnímu tyfu antibiotika, která dobře zabírají a během tří až pěti dnů nemoc začne ustupovat. Děti většinou snáší nemoc lépe než osoby starší. Někdy se totiž objevují velmi nebezpečné komplikace. Může dojít ke krvácení do střev, k perforaci střeva, případně k zánětu pobřišnice nebo žlučníku a taková osoba se pak může stát dokonce bacilonosičem. Pokud se u vás po návratu z cest objeví výše popsané příznaky, nepropadejte panice, ale okamžitě vyhledejte lékaře, kterému sdělíte, že se vracíte z exotičtější ciziny.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Skvělý asijský trik, díky kterému už nikdy rýži nerozvaříte

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím