Lámou se vám nehty? Poradíme.

 Zdraví 
29. března 2017 11:50 / Bronislava Silná
  0
📷
3 fotografie v galerii
Krásné nehty touží mít každý. Shutterstock
Mnoho lidí trpí zvýšenou lámavostí nehtů. Jde většinou o zdravotní problém a je proto dobré navštívit dermatologa. Co lze udělat v domácích podmínkách se dočtete zde.

Vitamíny a minerály

V některých případech zvýšené lámavosti nehtů bývá na vině nedostatek vitamínů, zejména vitamínu B2. Svoje udělá také nedostatek železa a zinku. Deficit železa se projevuje často zdeformovanými nehty. Málo zinku má na svědomí různé bílé tečky a čárky. Za těmito problémy často stojí nevyvážená strava s nedostatkem vitamínů řady B a železa, což je často strava vegetariánská a zejména veganská. Případně tímto problémem trpí lidé, kteří mají poruchou příjmu potravy, drží různé drastické diety a jinak jednostranně zatěžují své tělo. Může jít i o reakci na stres. Pokud jste rozhodnuti nejíst maso, měli byste věnovat zvýšenou pozornost doplňování vitamínů a minerálů. Vhodné vitamíny jsou i v ořeších a pivovarských kvasnicích. Minerály najdeme také v sušených švestkách, datlích, hrozinkách. A samozřejmě v listové zelenině.

Prací prostředky a saponáty

Někteří lidé mají sice vitamínů dostatek, ale jejich pokožka a nehty velmi negativně reagují na kontakt se saponáty při mytí nádobí a na prací prášky, případně i sprchové gely a mýdla. Řešením je zamezit kontaktu s těmito látkami. Buď ve zvýšené míře používat myčku na nádobí a neprat v ruce, případně používat gumové rukavice. Nejsou sice příjemné, ale alespoň ochrání vaši pokožku a nehty. Pokud je váš problém způsoben právě saponáty, projeví se zlepšení už po několika dnech, kdy se s nimi nebudete dostávat do kontaktu. Když je váš problém způsoben sprchovým gelem nebo mýdlem, obvykle se dá najít jiná značka, která bude přijatelná. Nejméně alergizující je mýdlo s jelenem. Můžete si proto vyrobit i vlastní sprchový gel rozpuštěním tohoto mýdla ve vodě a přidat pár kapek vonného oleje. Obvykle se i zlepší vysušená kůže rukou.

Laky na nehty

Na vině lámavých nehtů mohou být paradoxně laky na nehty, které některé kosmetičky používají, aby zakryly problém. Pokud totiž lak obsahuje pro vaše nehty nevhodná rozpouštědla, lámavost se ještě zhorší. Zkuste proto pár týdnů bez laku a uvidíte-li rozdíl, přestaňte daný typ používat.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...