Banální nemoci, které ohrožují plodnost mužů i žen

 Zdraví 
02. října 2020 10:51 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Plodnost ovlivňuje řada běžných onemocnění Depositphotos
Problémy s početím řeší tisíce párů. Někdy za potíže může žena, jindy zase muž. Pro oba totiž platí, že jejich plodnost ohrožují poměrně banální nemoci.

Počet párů řešících problémy s plodností se každoročně nezastavitelně zvyšuje. Mnohdy za potížemi stojí vážnější zdravotní problémy, jindy poměrně běžné choroby, které ohrožují plodnost jak žen, tak i mužů.

Příušnice ohrožují spermie

Je to tak. Platí to zejména pro muže, kteří tuto nemoc prodělali v pubertě či ještě pozdějším věku. Dokonce i tak banální věc, jako je nedostatek spánku, může vést k pozdějším problémům s plodností. Proč? Protože možná málokdo ví, že testosteron se tvoří právě během spánku.

Horší jsou ovšem vážnější poruchy, jako je například varikokéla, což je rozšířená žilka odvádějící krev z varlete. Plodnost ohrožují také různé úrazy varlat či jiné známé problémy s tímto mužským orgánem.

Ženy trpící akné mohou mít problémy

Akné ještě před několika desítkami let patřilo ke kožním onemocněním, se kterým si socialistické zdravotnictví nevědělo příliš rady. Dnes je tomu naštěstí jinak a je pravdou, že dívek s akné potkáváme stále méně.

Přesto toto onemocnění nelze podceňovat, protože má rovněž hormonální původ. A hormonální nerovnováha samozřejmě později ovlivňuje plodnost ženy.

Častým problémem bývá také dědičná předčasná menopauza. Ta se může v některých extrémních případech dostavit i kolem třiceti let věku a pokud žena nestihne otěhotnět do té doby, pak už jí lékaři nemohou pomoci.

Pokud jste tedy prodělali některou ze zmiňovaných banálních chorob, nebo jste si prošli úrazy, či máte v rodinné anamnéze předčasnou menopauzu, rozhodně na nic nečekejte a navštivte odborníka.

Založení rodiny muži i ženy v poslední době odkládají na pozdější věk, kdy už v některých případech lékaři nemohou pomoci. A není ani výjimkou, že se ve vyšším věku nezdaří ani umělé oplodnění. Dále čtěte: Změny v průběhu menstruace mohou signalizovat vážné problémy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město