Brýle výrazně snižují riziko nákazy koronavirem. Musíte je ale častěji a správně čistit

 Zdraví 
01. října 2020 12:55 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
I sluneční brýle vás dokáží před koronavirem ochránit Depositphotos
Kvůli zvyšujícímu se počtu lidí nakažených koronavirem se Česká republika opět zahalila do roušek. Jenže podle odborníků se často zapomíná na ochranu očí, přitom i ta výrazně snižuje riziko nákazy.

K ochraně očí není nutné používat dioptrické brýle, stejně dobře poslouží i sluneční. V obou případech si ale lidé často stěžují, že se jim brýle kvůli roušce zamlžují. Naštěstí existují metody, jak mlžení zabránit. Aby ale ochrana očí opravdu plnila svou funkci, musíte brýle také častěji čistit. A lihové přípravky moc ideální nejsou.

Koronavirus se šíří kapénkami, které mohou ulpět na obličeji a odtud se šířit nosem, ústy a očima. Oči před virovými kapénkami mohou částečně ochránit dioptrické nebo sluneční brýle. Ty je rovněž potřeba udržovat v čistotě a dezinfikovat. K mytí rukou, ochraně nosu, úst a dezinfekci povrchů se proto doporučuje i častější dezinfekce slunečních či dioptrických brýlí, varují oční odborníci.

Alkoholové přípravky mohou brýle poškodit

Rozšířené jsou čisticí přípravky na alkoholové bázi. Ty ale nejsou vhodné pro všechny typy brýlí. Pokud se použijí špatně, mohou je poškodit.

Lihové čističe obsahující alkohol by se neměly aplikovat na brýle z neprobarveného plastu nebo například z materiálu Ultem, který se používá pro odlehčené brýle. Barva nebo barevná folie by se mohla z brýlové obruby oloupat. Lihové čističe také nejsou vhodné pro čištění brýlových skel z polykarbonátů a slunečních brýlí, mohlo by dojít k popraskání materiálu. Také se nehodí na mnohé měkčené dětské brýle.

Lihovým přípravkem se mohou čistit kovové obruby, ale je důležité je používat s opatrností. Jaký přípravek použít, nejlépe poradí specialisté v očních optikách. V každém případě je nutné vyhnout se agresivním čističům, například syntetickým ředidlům.

Zamlžování brýlí lze řešit

Kombinace roušky a brýlí je ale často pro lidi nepohodlná, zejména proto, že se při zakrytí úst a nosu brýle mlží. Tomu lze zabránit. Důležitý je výběr samotné roušky. Ta by měla dobře sedět, zejména v okolí nosu. Pokud jej těsně obepíná, neměl by se vydechovaný vzduch dostávat horním okrajem roušky pod brýle.

Dalším způsobem, jak zamezit mlžení brýlí, je jejich položení na roušku – roušku povytáhněte blíž k očím a brýle položte přes ni. Je třeba zmínit, že pokud položíte brýle o něco níž, než jste zvyklí, zejména u multifokálních brýlí se mohou posunout ohniska skel a vidění přes brýle se může změnit. Řešením, které pomáhá, jsou také brýlová skla s hydrofobní vrstvou. Ta odpuzuje vodu, brýle se proto rychleji odmlží. Navíc se na nich nedrží nečistoty.

Důležitá je prevence

Důležitou prevencí je nesahat si do očí. Právě kontakt rukou s očima je podle Světové zdravotnické organizace jedním ze způsobů, jak se koronavirus do těla dostane. Lidé by měli zamezit tření, mnutí a sahání si rukama do očí. Pokud člověk nosí kontaktní čočky, měl by zvážit spíše nošení dioptrických brýlí. Při manipulaci s kontaktními čočkami si lidé častěji sahají na oči a zvyšují riziko nákazy. O tom, že koronavirus mutuje a může se vracet do těla, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...