Pozor na jedovaté fazole!

 Zdraví 
17. března 2017 08:29 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
Zdravá fazole v syrovém stavu je jedovatá! Shutterstock
Postup přípravy mnohých potravin je důležitý, protože var odstraňuje choroboplodné zárodky a mění strukturu pokrmu. Ne každý ale ví, že se můžeme otrávit i špatně uvařenými fazolemi.

Všechny fazole až na fazole Mungo a Adzuki jsou jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části. To však neznamená, že bychom měli fazole ze svého jídelníčku vyloučit nebo se jich obávat. Důležité je, abychom věnovali pozornost jejich přípravě. Fazole jsou totiž velmi zdravé. Stabilizují krevní cukr, pomáhají při vysokém tlaku, regulují trávení a obsahují mnoho tělu prospěšných bílkovin, takže například pro vegetariány a vegany tvoří základní zdroj životně důležitých látek.

Jak vařit

Fazole bychom měli především dlouho namáčet. Po několika hodinách bychom měli vodu slít a vyměnit za čerstvou. Poté by měl nastat intenzivní var. Některé zdroje uvádějí alespoň 10 minut, což se samozřejmě týká zejména fazolových lusků, které se připravují často jen krátce. Při nedostatečné teplotě sice fazolové lusky měknou, ale obsah jedu se v nich dokonce zvyšuje. U klasických fazolí trvá vaření do měkka mnohem delší dobu a není proto problém s obsahem jedu. Výjimku může tvořit situace, kdy vaříme fazole ve vodě, ve které se namáčely a máme radši fazole tvrdší. Pak samozřejmě nastane problém. Pokud připravujeme fazolové lusky na pánvi, rozpálíme ji na vysokou teplotu a dbáme na to, abychom fazole promíchávali a aby restování trvalo dostatečně dlouhou dobu.

Jak se otrava projeví

Nejčastějšími projevy je nevolnost, zvracení a průjem. U malých dětí či oslabených jedinců se ale může jednat o otravu s fatálními následky. Pokud dítě sní syrové fazole vyhledejte okamžitě lékaře. Nezaměňujte ovšem nadýmání, které u některých osob po konzumaci fazolí nastane s otravou. Nafouklé břicho je dáno chybějícím enzymem, který se podílí na trávení polysacharidů. Pokud budete jíst fazole pravidelně, tento enzym se obvykle začne tvořit a vy přestanete mít s fazolemi a dalšími luštěninami problém.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Belohorcová s manželem zažehnali manželskou krizi a uspořádali na Tenerife velkou party. Zpívat jim...

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...