Jak bojovat s paradentózou

 Zdraví 
08. března 2017 10:25 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
Zubní hygiena je důležitá, ale není to jediná obrana proti nemoci. Shutterstock
Paradentóza trápí v určité míře až 80% dospělé populace. Přitom její průběh a prognózu můžeme snadno ovlivnit sami. Máme několik vyzkoušených doporučení.

Úprava jídelníčku

Velkým problémem je naše strava, která je příliš bohatá na jednoduché cukry. Neustálé mlsání vytváří v ústní dutině živnou půdu pro bakterie, které se množí a postupně napadají dásně i kost, ve které jsou zuby ukotveny. Nepijte sladké, nejezte cukr a další sladkosti, omezte přísun škrobů.

Ústní hygiena

Většina z nás má problém dodržovat správnou ústní hygienu. Nejde jen o to, že si vyčistíme dvakrát denně zuby. Jde také o to jak dlouho si zuby čistíte. Dvě minuty někomu připadají jako věčnost. Důležité je i jakým kartáčkem ústní hygienu provádíte. U měkkých kartáčků je vhodné prodloužit dobu čištění, aby došlo k odstranění plaku. Hodí se i elektrické kartáčky. Dost podstatné je čištění mezizubních prostorů, tedy využití příslušných kartáčků a dentální nitě. Vhodná je i ústní voda, zejména pokud má antibakteriální účinky.

Relaxace a odpočinek

Jako u mnoha jiných onemocnění i u paradentózy má smysl posilovat imunitu. Dostatek spánku, pohybu i zdravé relaxace je něco, co se vám vyplatí. Posílíte své zdraví a svou výkonnost.

Přírodní prostředky

Mnozí lidé se chtějí vyhnout užívání antibiotik a jiných chemických prostředků, které mají různé vedlejší účinky. Pokud začnete včas, máte možnost i pomocí přírodních antibiotik nemoc zastavit. Vhodný na dásně je výtažek z grapefruitových semínek či tzv. zubní olej. Ten obsahuje výtažky z různých bylin a působí prospěšně nejen na dásně, ale pomáhá odstraňovat plak a bělí zuby. Také existují i levné bylinné směsi, které působí antisepticky a stahují dásně, což přispívá k omezení krvácení z dásní a celkově k prevenci paradentózy.

Nebezpečí rozvinuté nemoci

Nejde zdaleka jen o ztrátu zubů, zápach z úst a další potíže. Rozsáhlý zánět z dásní a kosti čelisti je krví roznášen po těle a poškozuje životně důležité orgány, například srdce. Není radno si s nemocí zahrávat a pokud máte podezření na paradentózu, určitě se svěřte svému stomatologovi, který vás pošle na odborné vyšetření.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda