Odstraňovat znaménka či je ponechat?
V první řadě je třeba se uklidnit a přemýšlet racionálně. Někteří lidé mají znamének hodně a měli je i jejich předkové. Pokud v rodině nebyly s rakovinou kůže potíže, máte bod k dobru. Na druhou stranu lékařská věda neví úplně přesně proč zhoubný melanom vzniká. Vedle přehnaného slunění to může být záležitost snížené imunity a působení mnoha dalších vlivů. Jako u jiných onemocnění, vždy se vyplatí navštívit odborníka, který rozhodne, jak postupovat. Obecně se dá říct, že je dobře podezřelá znaménka odborně vyjmout.
Názory, že vyříznutí znaménka může naopak rakovinné bujení spustit jsou poměrně rozšířené. Důvody mohou být různé. Nejpravděpodobnější je, že se tak opravdu v některých případech stalo. Znaménko může být zhoubné a při vyjmutí se spustí reakce, která nemoc urychlí. Takovýto scénář je ale málo pravděpodobný. Je to možná podobné, jako že existují případy, kdy pacient zemřel při banální operaci žlučníku či slepého střeva. Mnoha jiným ovšem stejná operace zachránila život. Zákroky se obvykle provádějí v období, kdy je málo slunečního svitu.
Laser? Ano či ne?
V současnosti je moderní odstraňování různých znamének laserem. Důvod je jasný. Jizva. Je třeba si ale uvědomit, že v případě znamének, které by lékař vyhodnotil jako problematická, není odstranění laserem tzv. „lege artis“, tedy neodpovídá schválenému postupu. Ty podezřelé je třeba vyříznout klasicky, aby se spolu se znaménkem odstranilo i jeho okolí, a tak se zabránilo šíření případného nádoru.
Prevence melanomu
K dobré prevenci rakoviny kůže patří rozhodně zdravý životní styl, dostatek zeleniny, pohybu a odpočinku. Vše, co vede k dobrému fungování imunity je dobré. Rozhodně se vyhněte přehnanému a nárazovému slunění. Dejte si pozor na spáleniny od sluníčka. Vyhněte se soláriím, ať jejich reklamy říkají cokoliv. Objednejte se na prohlídku vašich znamének a sledujte, zda se ty stávající nějak nemění.