Jak se zbavit nadměrného pocení

 Zdraví 
07. června 2017 15:22 / Bronislava Silná
  2
📷
2 fotografie v galerii
Pot nás chladí. Když je ho moc, máme problém. Shutterstock
Být propocený, a ještě ke všemu ve společnosti – to je velmi nepříjemné a nežádoucí. Co můžeme udělat, abychom se tomu vyhnuli? Poradíme.

Důvod pocení

Tělo se snaží pomocí potu snížit svou tělesnou teplotu. Tento termoregulační systém je nezbytný. Bez něho bychom nepřežili. Někteří lidé ale mají zvýšenou tvorbu potu, potí se v nevhodnou chvíli, na nevhodných místech a mají z toho další potíže.

Řešení důsledků

Někdy nezbývá než použít některou z metod, které se nabízejí, aby eliminovaly pocení, ale neřeší jeho příčinu. Například používání antiperspirantů s obsahem stříbra. Jsou účinné, mohou zanechávat stopy na kůži, ale v některých situacích pomůžou. Jiní podstupují botulotoxinové kúry, jiní zase používají speciální přípravky, které se mohou nanášet do podpaží, na plosky a dlaně, dají se koupit v lékárně a obsahují soli hliníku.

Řešení příčin

Pokud se nadměrně potíte, rozhodně si nechte udělat různá vyšetření a zamyslete se nad tím, v jakém jste zdravotním stavu, co jíte, co pijete. Je jasné, že nadměrně se potí člověk, který právě prodělává nějakou infekci. Ale právě tak se může nadměrně potit člověk, který nemá v pořádku játra nebo žlučník, případně jiný vnitřní orgán. Často bývá problém také ve špatné funkci štítné žlázy. Pocení může být i odpovědí těla na stres a shon. Stejně jako bývá na vině nadváha. Někteří lidé reagují pocením na pití kávy či alkoholu, případně na konzumaci ostrých jídel.

Ve všech těchto případech stojí za to se věnovat příčině. Nechat si udělat interní vyšetření, zhubnout, nepít kávu a alkohol, upravit jídelníček s ohledem na ostré pokrmy a zklidnit životní tempo.

Použití bylin

Královnou proti pocení je bezpochyby šalvěj. Odvar z ní se používá buď zevně při pocení rukou, či nohou. Tam v kombinaci s ořešákem. Pro celkové očištění organismu a omezení nadměrného pocení se doporučuje pít odvar ze stejných dílů šalvěje, máty a yzopu lékařského. Ráno a večer po hrníčku tohoto nápoje udělá velké divy. Vyzkoušejte domácí antiperspirant! Více píšeme zde.

Pokud je váš problém spíš psychického původu a nadměrně se potíte při stresu, používejte odvar z kozlíku lékařského 20 g, máty 10 g a přesličky 10 g. Přelijte vroucí vodou a nechte dvacet minut vyluhovat. Pijte před spaním.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Tipy na vánoční dárky

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...