Otravné opruzeniny trápí mnoho žen i mužů v letních dnech

Opruzenina je zarudnutí kůže různého rozsahu nejčastěji v okolí genitálu a na zadečku.
 Zdraví 
05. června 2017 18:30 / Shutterstock
  21   8
Plísňová infekce v oblasti třísel je běžné onemocnění u mužů i žen. Často je také nazývané jako "vlk". Jedná se o houbovou infekci v oblasti třísel, nebo kožních záhybů.

Opruzeniny genitálií není jen problém miminek, které tráví celé dny v plenách, ale velmi často se s nimi potýkají i dospělí lidé. Na opruzeniny genitálií trpí lidé tělnatí, obézní, lidé s citlivou pokožkou, pracující v horkých provozech, se sedavým zaměstnáním, a také ti, kteří jsou s hygienou „na štíru“. 

Prevence před vznikem opruzenin

  • nosit volnější spodní prádlo, aby kůže dýchala
  • vyhýbat se půjčování spodního prádla nebo ručníků kvůli riziku přenosu spor plísní
  • dokonale si po sprše vysušit pokožku v oblasti třísel
  • preventivně používat přípravky obsahující kyselinu pantothenovou, například Panthenol
  • používejte mýdla bez vůně, ať zarudnutí nebo svědění nezhoršíte

První pomoc

Jako první pomoc použijte dětský pudr. Když ho nebudete mít vy, sousedka s jedním a více dítětem vám určitě vytrhne trh z paty. Pudr uleví od prvotních příznaků svědivé vyrážky v záhybech kůže, která může postupovat směrem k anální oblasti. 

Na opruzeniny rybí mast, nevoní, ale pomáhá

Pro mnoho opruzených je nejlepším řešením na opruzeniny biologická léčba pomocí rybího tuku v tubě. Takovým je přípravkem je i mast s názvem Rybilka, která obsahuje 99% vyčištěného rybího tuku. Rybilka je speciální mast určená k ochraně a ošetření jemné pokožky kojenců a batolat. Rybí mast zklidňuje místa, kde je opruzená pokožka. Používá se jako účinná mast na opruzeniny. Dále Rybilka působí preventivně a udržuje pokožku hladkou a vláčnou. Složení rybí masti je jednoduché, čištěný rybí tuk, čištěná voda a stabilizátory. Někdy se prodává i míchaná rybí mast na objednání v lékárnách, která ale nemá tak dlouhou životnost a hůře se s ní pracuje. U některých lidí byl prokázán lepší účinek čerstvě namíchané rybí masti z lékárny, než při léčbě mastí Rybilka. Rybilka mast se dá nahradit i krémem Nivea baby nutri sensitive SOS krém, který okamžitě zklidňuje začervenalou a podrážděnou dětskou pokožku od opruzenin. Nivea SOS krém také, jako Rybilka, obsahuje rybý tuk ve formě omega 6 mastných kyselin a navíc obsahuje ještě i hydratující bambucké máslo. 

Řepík lékařský na opruzeniny

Další alternativou na opruzeniny jsou obklady z odvaru z řepíku lékařského. Na rostlině řepíku lékařského je léčivou částí jeho listy a měkká horní část lodyhy. Řepík se sbírá hned, jak začne kvést, dokud nemá nepříjemná lepkavá semena. Řepík je třeba ihned po sběru, ještě za čerstva, nasekat, neboť rychle tvrdne a později by bylo jeho zpracování omnoho obtížnější. Silný odvar z řepíku si připravíme ze dvou vrchovatých lžic nasekaných listů a nati řepíku, které přelijeme půllitrem vroucí vody a necháme louhovat 20 minut. Pak se směs vody, listů a nati z řepíku přecedí a čistá tekutina je silný odvar z řepíku. V tomto odvaru se namáčí bavlněný kapesníček, který se přikládá na opruzeniny.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Dům a zahrada

Žádný nátěr netrvá věčně. Pokud je čas na jeho renovaci, můžete to zkusit několika způsoby

Bydlení

Jak ochránit zahradu před vodou a bahnem. Máme dobré tipy

Zavřít reklamu