Otravné opruzeniny trápí mnoho žen i mužů v letních dnech

 Zdraví 
05. června 2017 18:30 / Marie Popelková
  21   8
📷
1 fotografie v galerii
Opruzenina je zarudnutí kůže různého rozsahu nejčastěji v okolí genitálu a na zadečku.  Shutterstock
Plísňová infekce v oblasti třísel je běžné onemocnění u mužů i žen. Často je také nazývané jako "vlk". Jedná se o houbovou infekci v oblasti třísel, nebo kožních záhybů.

Opruzeniny genitálií není jen problém miminek, které tráví celé dny v plenách, ale velmi často se s nimi potýkají i dospělí lidé. Na opruzeniny genitálií trpí lidé tělnatí, obézní, lidé s citlivou pokožkou, pracující v horkých provozech, se sedavým zaměstnáním, a také ti, kteří jsou s hygienou „na štíru“. 

Prevence před vznikem opruzenin

  • nosit volnější spodní prádlo, aby kůže dýchala
  • vyhýbat se půjčování spodního prádla nebo ručníků kvůli riziku přenosu spor plísní
  • dokonale si po sprše vysušit pokožku v oblasti třísel
  • preventivně používat přípravky obsahující kyselinu pantothenovou, například Panthenol
  • používejte mýdla bez vůně, ať zarudnutí nebo svědění nezhoršíte

První pomoc

Jako první pomoc použijte dětský pudr. Když ho nebudete mít vy, sousedka s jedním a více dítětem vám určitě vytrhne trh z paty. Pudr uleví od prvotních příznaků svědivé vyrážky v záhybech kůže, která může postupovat směrem k anální oblasti. 

Na opruzeniny rybí mast, nevoní, ale pomáhá

Pro mnoho opruzených je nejlepším řešením na opruzeniny biologická léčba pomocí rybího tuku v tubě. Takovým je přípravkem je i mast s názvem Rybilka, která obsahuje 99% vyčištěného rybího tuku. Rybilka je speciální mast určená k ochraně a ošetření jemné pokožky kojenců a batolat. Rybí mast zklidňuje místa, kde je opruzená pokožka. Používá se jako účinná mast na opruzeniny. Dále Rybilka působí preventivně a udržuje pokožku hladkou a vláčnou. Složení rybí masti je jednoduché, čištěný rybí tuk, čištěná voda a stabilizátory. Někdy se prodává i míchaná rybí mast na objednání v lékárnách, která ale nemá tak dlouhou životnost a hůře se s ní pracuje. U některých lidí byl prokázán lepší účinek čerstvě namíchané rybí masti z lékárny, než při léčbě mastí Rybilka. Rybilka mast se dá nahradit i krémem Nivea baby nutri sensitive SOS krém, který okamžitě zklidňuje začervenalou a podrážděnou dětskou pokožku od opruzenin. Nivea SOS krém také, jako Rybilka, obsahuje rybý tuk ve formě omega 6 mastných kyselin a navíc obsahuje ještě i hydratující bambucké máslo. 

Řepík lékařský na opruzeniny

Další alternativou na opruzeniny jsou obklady z odvaru z řepíku lékařského. Na rostlině řepíku lékařského je léčivou částí jeho listy a měkká horní část lodyhy. Řepík se sbírá hned, jak začne kvést, dokud nemá nepříjemná lepkavá semena. Řepík je třeba ihned po sběru, ještě za čerstva, nasekat, neboť rychle tvrdne a později by bylo jeho zpracování omnoho obtížnější. Silný odvar z řepíku si připravíme ze dvou vrchovatých lžic nasekaných listů a nati řepíku, které přelijeme půllitrem vroucí vody a necháme louhovat 20 minut. Pak se směs vody, listů a nati z řepíku přecedí a čistá tekutina je silný odvar z řepíku. V tomto odvaru se namáčí bavlněný kapesníček, který se přikládá na opruzeniny.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu