Máte dnes k večeři kapra? Tak byste si tohle měli určitě přečíst!

Dobrou chuť!
 Zdraví 
24. prosince 2014 15:45 / Shutterstock
  0   0
O Vánocích se může podělat ledacos, řekněme si to na rovinu. Chceme mít chorobně uklizené domy, největší stromeček, nejvíc dárků, nejchutnější cukroví a mezi tou honbou za skvělými svátky zapomeneme, že se všechno nedá zvládnout bez toho, aniž byste neskončili v ústavu. Ale fakt blbý je, když vám při štědrovečerní večeři uvízne v krku rybí kost!

1. Úplně nejlepší je tomu předejít. Uvědomte si, že pokud se celý den postíte, abyste viděli zlaté prasátko, hltání večeře nikomu nepomůže. Tím spíš si nedáte pozor na kosti. Takže pokud se neumíte udržet na uzdě, dopřejte si něco k snědku i během dne.

2. Když už máte tu smůlu a kost se vám zapíchne v krku nebo hlouběji v jícnu, sáhněte nejprve po chlebu. Radily to už naše prababičky. Aby se zapíchnutá kost odstranila, často pomůže právě obyčejný kus chleba nebo brambory, která by ji mohla uvolnit a odplavit do žaludku. Tam už se bezpečně rozloží a nehrozí, že by se vám zapíchla o pár hodin později jinde.

3. Když kost nezajíte, chce to zajít na pohotovost. Nejspíš tam nebudete sami, kapr je stále oblíbenou vánoční pochoutkou a nevítaný host musí co nejdřív ven. Pokud se kost zapíchla někde ”nahoře” mnohdy postačí lékaři kleště a nebo vatová štětička. V horších případech je nutné provést tzv. esofagoskopii v celkové anestezii.
Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Dům a zahrada

Důkladnou přípravu na zimu vyžaduje nejen zahrada. Nezapomeňte ani na svůj plot

Bydlení

Nepříjemný zápach péřové přikrývky může narušit kvalitu spánku. Zbavit se ho někdy není vůbec...

Zavřít reklamu