Máte zkušenost se slíděním v partnerově telefonu, nebo je vám to cizí?

Strach z nevěry nutí čím dál víc lidí prohledávat partnerovi mobil.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vztahy 
03. června 2017 20:24 / Shutterstock
  1   5
Kdyby neexistovaly mobilní telefony, měli by žárliví občané patrně snazší život a možná by se tolik vztahů neotřásalo v základech. Mobilní telefon je totiž permanentní lákadlo.

Důvěřuj, ale prověřuj. Tak zní známý citát. Jenomže mnoho lidí jej bere doslova, a to především ženy v partnerských vztazích. Ty se neostýchají pravidelně kontrolovat partnerům mobil a zjišťovat tak potenciální nevěru.

Společnost SAZKAmobil provedla zajímavý průzkum, který se zaobíral palčivým tématem – důvěrou mezi partnery, kde hrál hlavní roli mobilní telefon. Podle průzkumu bylo zjištěno, že až třetina partnerů v České republice nevěří svému protějšku natolik, aby se ubránila občasnému prohledávání a šmírování mobilního telefonu. Zatímco celkový podíl partnerů činí necelou třetinu (29 %), ženy mají na tomto čísle výrazně vyšší podíl (41 % vs. 19 % mužů).

Fantazie nebo pravda? 

Číst esemesky není radno ještě z jednoho důvodu. Ne všechny vášnivé esemesky znamenají, že se skutečně již něco stalo. "Mnohé z popisovaného jednání probíhá jen v jakési virtuální realitě. Pro někoho je podobná korespondence příjemným zpestřením fádního života, pro jiného třeba alespoň materiálem k bujnému fantazijnímu snění," upozorňuje Šmolka, psycholog.
 
"Jisté procento indicií má pak i zcela reálný podklad. Je jen otázkou, zda to z pozice slídila či slídilky dokážeme správně a spolehlivě dešifrovat," tvrdí odborník na nevěru.
 
Nebezpečné podle něj je , že mobily vyhovují i lenivým žárlivcům. "Partnera není třeba sledovat, není nutné rozlepovat jemu určenou korespondenci nad parou, stačí pár kliknutí a jsme doma. Nebo si alespoň myslíme, že jsme doma, a přitom jsme často vedle, jak ta jedle," domnívá se Petr Šmolka. 

Přečtete sms a spadnete do pasti, ze které není úniku

Psychologové před sledováním cizí komunikace varují, ale stejně se vždy najde dost pošetilců, jimž to jaksi nedá. Jenže co potom? "Pokud jste již nějakou kompromitující zprávu našli, pak jste právě spadli do pasti, z níž se budete opravdu stěží drápat ven," komentuje těžkou situaci.
 
Rozumnější podle něj je, nechat si vše pro sebe. "Sice se budete užírat, ale vyhnete se alespoň přímému střetu," říká. Hlavou vám pak jistě proběhne mutace známého výroku z filmu Knoflíková válka: Kdybysem to byla věděla, tak bych tam byla nelezla.
 
Lepším řešením ale není ani konfrontace s přistiženým nevěrníkem. "Velice záhy se totiž vše tak nějak divně zvrtne a už se neřeší jeho nevěra, ale spíš nepatřičnost podobného slídění," upozorňuje psycholog.

Ještě horší je, když partner přizná pravdu, ale nehodlá se románku vzdát. "Ano, mám svou Marušku, vídáme se půl roku, já se rozvádět nechci, ty se třeba stav na hlavu, ale já si ji teď vzít nenechám!" Přitom je možné, že kdybyste si nepřečetla esemesku, pravděpodobně by celá aféra okolo Marušky bezbolestně odezněla. Takhle se dostáváte do bludného kluhu výčitek a vztah to může zcela zničit.

Základem je komunikace 

Sledování elektronické komunikace je podle Kantora, odborné poradce v oblasti mezilidských vztahů a komunikace, „rakovina rozežírající vztah”. Odborník na vztahy radí, že pokud má člověk podezření, místo šmírování mobilního telefonu by měl začít pracovat na vztahu tím, že začne naslouchat potřebám toho druhého.
„Čím se budete snažit o větší kontrolu, tím více se vám bude partner či partnerka vzdalovat. I kdyby se jednalo o nevěru partnera či partnerky, kontrolou nic nezměníte. Pokud jim s vámi bude dobře, nebudou mít potřebu vytvářet mimopartnerské vztahy,” uzavírá Kantor a dodává, že by se lidé měli naučit spolu více mluvit než neustále něco číst, kontrolovat a domýšlet si.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete své tělo i mysl do naprosté pohody

Dům a zahrada

Jednoduché způsoby, jak se zbavit zápachu i skvrn z plastových dóz

Bydlení

Vodní máslenka je perfektní vychytávka pro milovníky másla

Zavřít reklamu