Dejte si pozor na škrkavky

 Zdraví 
31. května 2017 10:07 / Bronislava Silná
  2
📷
2 fotografie v galerii
Je až neuvěřitelné, co v nás může bydlet. Shutterstock
Asi čtvrtina celosvětové populace je nakažena škrkavkou dětskou. Jde o nemoc, kterou si můžeme přivézt z cest. Ale i v domácím prostředí jsme ohroženi. Čtěte dál.

Co je škrkavka dětská

Jde o červa, který dorůstá až třiceti centimetrů a sídlí v tenkém střevě nakaženého člověka. Velkým problémem jsou jeho larvy, které se dostávají do různých orgánů těla a tam vyvolávají potíže, zánětlivá ložiska a všelijak poškozují organismus.

Projevy nemoci

Nejčastěji procházejí larvy do plic, vyvolávají horečku, kašel, dušnost. Někdy je přítomno i vykašlávání krve. Dospělí červi mohou působit nadýmání, průjem, bolesti břicha a v nejhorším případě zablokují průchodnost tenkého střeva, což je situace, která vyžaduje chirurgický zákrok.

Kde se nakazíme

Nejčastějším zdrojem nákazy jsou subtropické a tropické země s nízkou úrovní hygieny. Konzumace tepelně neopracovaného nebo špatně opracovaného masa a zeleniny pak přinese parazita do našeho těla a tam prodělá vývojový cyklus, který končí usídlením dospělých červů ve střevě a produkcí mnoha tisíc nových vajíček denně.

Jak se chránit

Dbejte na hygienu, nejezte špatně připravená jídla a v případě jakéhokoliv podezření navštivte po projevení obtíží infekční oddělení, kde se dá na základě rozboru zjistit přítomnost vajíček parazita ve stolici. Následná léčba spočívá v podání příslušných léků, které parazita zničí.

Co se tolik neví

Vedle škrkavky dětské jsou u nás mnohem rozšířenější jiné škrkavky, a to škrkavka psí a kočičí. Právě proto je velmi důležité, abychom své zvířecí miláčky pravidelně odčervovali. Protože ale může dojít k přenosu těchto škrkavek na lidi, vnímejme nově objevené obtíže a případně zajděme k lékaři. Preventivně lze doporučit zvýšenou hygienu rukou a potravin a samozřejmě též konzumaci česneku a různých hořkých bylin, například pelyňku nebo ořešáku amerického.  

 

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Uplynulo 40 let od smrti Louise de Funèse. Právě on inspiroval režisérku k natočení slavné komedie Tři...

Styl

Coreorgasmus je cvičení s orgasmem, kterého jsou nyní sociální sítě doslova plné

Tech

Nukleární raketa NASA dopraví astronauty na Mars za pouhých 45 dní