Dejte si pozor na škrkavky

 Zdraví 
31. května 2017 10:07 / Bronislava Silná
  2
📷
2 fotografie v galerii
Je až neuvěřitelné, co v nás může bydlet. Shutterstock
Asi čtvrtina celosvětové populace je nakažena škrkavkou dětskou. Jde o nemoc, kterou si můžeme přivézt z cest. Ale i v domácím prostředí jsme ohroženi. Čtěte dál.

Co je škrkavka dětská

Jde o červa, který dorůstá až třiceti centimetrů a sídlí v tenkém střevě nakaženého člověka. Velkým problémem jsou jeho larvy, které se dostávají do různých orgánů těla a tam vyvolávají potíže, zánětlivá ložiska a všelijak poškozují organismus.

Projevy nemoci

Nejčastěji procházejí larvy do plic, vyvolávají horečku, kašel, dušnost. Někdy je přítomno i vykašlávání krve. Dospělí červi mohou působit nadýmání, průjem, bolesti břicha a v nejhorším případě zablokují průchodnost tenkého střeva, což je situace, která vyžaduje chirurgický zákrok.

Kde se nakazíme

Nejčastějším zdrojem nákazy jsou subtropické a tropické země s nízkou úrovní hygieny. Konzumace tepelně neopracovaného nebo špatně opracovaného masa a zeleniny pak přinese parazita do našeho těla a tam prodělá vývojový cyklus, který končí usídlením dospělých červů ve střevě a produkcí mnoha tisíc nových vajíček denně.

Jak se chránit

Dbejte na hygienu, nejezte špatně připravená jídla a v případě jakéhokoliv podezření navštivte po projevení obtíží infekční oddělení, kde se dá na základě rozboru zjistit přítomnost vajíček parazita ve stolici. Následná léčba spočívá v podání příslušných léků, které parazita zničí.

Co se tolik neví

Vedle škrkavky dětské jsou u nás mnohem rozšířenější jiné škrkavky, a to škrkavka psí a kočičí. Právě proto je velmi důležité, abychom své zvířecí miláčky pravidelně odčervovali. Protože ale může dojít k přenosu těchto škrkavek na lidi, vnímejme nově objevené obtíže a případně zajděme k lékaři. Preventivně lze doporučit zvýšenou hygienu rukou a potravin a samozřejmě též konzumaci česneku a různých hořkých bylin, například pelyňku nebo ořešáku amerického.  

 

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu