Zbavte se opuchlých nohou!

 Zdraví 
30. května 2017 18:38 / Marie Popelková
  1
📷
2 fotografie v galerii
Je třeba myslet na to, že nohy přenášejí celou naší váhu. Shutterstock
Chůze, sezení nebo stání - všechno jedno, v horku nohy prostě otečou. Ale zas taková banalita to není!

Pro oteklé nohy je typickým obdobím zejména léto a teplé počasí, ovšem objevit se mohou v kterékoliv roční době. V letním horkém počasí začnou otékat nohy mnoha zdravým lidem. Pocity „těžkých nohou“ jsou stále urputnější, bolestivost a otok znepříjemňují den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte.

Zbavte se soli v jídle i v těle

Základní podmínkou pro zmírnění otoků je redukce soli a slaných jídel. Pokud potřebujete solit, používejte mořskou nebo himalájskou sůl. Většina lidí je na sůl navyklá ve většině jídel, které by bez ní byly bez chuti. Skvělou alternativou soli se může stát citronová šťáva a celá škála bylinek. Nejlepší alternativou je zejména petržel a kopr, tyto dvě byliny mají i močopudné účinky, která vám pomohou s vylučováním soli z těla. V letní sezóně je vhodné jíst močopudné ovoce a zeleninu, jako například jahody, melouny a okurky. Pokud zrovna není letní sezóna, dopřejte si vodu s citronovou šťávou. Ukážeme si i další možnosti, jak se účinně zbavit soli.

Noste volné oblečení a vhodné boty

Především se vyhněte nošení ponožek a podkolenek s pevnými lemy. Žilám neprospívají ani vysoké podpatky, vybírejte si proto boty s podpatkem maximálně do 3 až 4 centimetrů, na "jehly" zapomeňte. 

V horku stoupá přítok krve tepnami do nohou a je ztížen návrat krve žilami k srdci. Co s tím?

  • snažte se držet nohy co nejvýše a pravidelně pohybovat prsty i celýma nohama
  • využívejte pravidelné přestávky, kdy se můžete trochu projít nebo provádět nenáročné cviky
  • pomůže například rázný pochod na místě či střídání chůze na špičkách, plných chodidlech a na patách
  • cvičit se dá i vsedě: např. krčení či roztahování prstů, kroužení chodidlem nebo zvedání pat
  • čím dál víc lidí také volí pro cestování kompresní punčochy nebo aspoň podkolenky

Masáž tlakových bodů

Součástí tradiční čínské medicíny je také léčba různých tělesných obtíží pomocí masáže tlakových bodů. Říká se, že stlačováním těch správných akupresurních bodů lze ulevit od zácpy, bolesti, únavy, a také od oteklých nohou. I když odborníci používají akupunkturní jehličky, stejného účinku lze doma dosáhnout i díky prstům.
Při problémech s oteklýma nohama zkuste stlačovat tři body: na přední straně nohy nahoře v místě rozdvojení holenní a lýtkové kosti, ve středu lýtkového svalu zezadu a na vnější boční straně lýtkového svalu. Sedněte si na židli, uvolněte se a můžete začít. Vydechněte, přitlačte bod na dobu zhruba tří sekund a při uvolňování tlaku se pomalu nadechněte. Postupujte vždy shora dolů a masáž u každého bodu neprovádějte déle než minutu.

Recepty našich babiček na oteklé nohy:

1. Na oteklé nohy krásně zabírá mazání z kostivalu. Kostival omyjte, oškrábejte a nakrájejte na kolečka. Vložte do sklenice, zalijte francovkou a uzavřete. Tři týdny nechte odstát nejlépe na okně. Tekutinu poté slijte a máte ideální mazání nejen na oteklé nohy, ale i na bolavé ruce, klouby nebo záda.

2. Uvařte čočku. Poté slijte vodu do nějaké nádoby a pravidelně ji pijte.

3. Unavené a oteklé nohy osvěží masáž francovkou nebo koupel ve vodě s citronovou šťávou.

4. K úlevě oteklým nohám můžete použít také vodu, ve které jste předtím vařila brambory. Nohy se prokrví a otok opadne.

5. Na oteklé nohy pomáhají také sprchy, a to střídavě teplou a studenou vodou. Střídání teploty nohy krásně prokrví a uleví jim od bolesti.

6. Bojovat proti oteklým nohám můžete i s použitím bylinek. Pomáhá např. odvar z třezalky, slivoně, kořene pampelišky nebo petržele.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47