Jak rychle pomoci unaveným nohám

Někdy pomůže masáž
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
17. července 2018 14:35 / Shutterstock
  1   0
Unavené nohy můžeme mít ze dvou různých důvodů. Jedním je nadměrná fyzická zátěž. Druhým důvodem špatné prokrvení dolních končetin. Poradíme, jak problém řešit.

Ženy jsou bohužel problémy postiženy častěji. Ale dá se říct, že každá profese, kde se buď příliš sedí, nebo naopak příliš stojí, má riziko, že vás budou nohy opravdu nepříjemně bolet. Prevence a řešení není sice vždy stoprocentní, ale rozhodně vám hodně od bolesti uleví.

Měňte pozici

Určitě nedopusťte, abyste zůstali opravdu celý den v jedné pozici. Je potřeba pravidelně zátěž dolních končetin měnit. Jestliže spíše sedíte, musíte se jít projít. Je jasné, že v zaměstnání nemůžete jít na vycházku do přírody, ale udělat si pauzu na svačinu a spojit ji s chůzí a třeba i jen drobným poskakováním na místě možné bude.

Podobně když máte spíš zaměstnání, které se vykonává vstoje, určitě si najděte chvíli, kdy svým nohám ulevíte, sednete si a dopřejete si odpočinek.

Pohyb prstů

Ať už stojíte nebo sedíte, v obou případech máte možnost pohybovat prsty u nohou. Tím si jednak uvolňujete prsty samotné, ale přeneseně zapojujete do akce i jiné svaly na noze, takže míra únavy není tak vysoká. Pokud můžete, lze během přestávky provádět masáž prstů cíleně rukama. Pak si můžete opravdu dobře promasírovat nejen chodidla a prsty, ale také lýtka.

Profesionální masáž

Pokud trpíte na problémy s dolními končetinami, doporučujeme, abyste si čas od času dopřáli masáž, která vaše nohy opravdu uvolní a dá vám novou energii do další práce. Pokud je problém spíše zdravotní, navštivte fyzioterapeuta a nechte si poradit vhodné cviky, které pak pravidelně cvičte. Nespoléhejte na tablety proti bolesti, které problém spíš zvětší.

Koupel

Velmi dobré jsou koupele a pobyt v bazénu. S bolavýma nohama není vhodné chodit do sauny. Stejně tak nejsou vhodné teplotní extrémy. Nejlepší je připravit si přiměřeně teplou lázeň na nohy, přidat třeba pár lžic obyčejné kuchyňské soli. Ta nejen nohy uvolní, ale také sníží tvorbu potu. Můžete si také nohy potřít citronovou šťávou. Případně můžete udělat odvar z hřebíčku a dalších bylinek. Hřebíček totiž pozitivně účinkuje na otoky. Hodí se i šalvěj, bobule jalovce a další bylinky.

Strava

Zcela jinou oblastí je oblast stravy. Ta má na cévy samozřejmě velký vliv. Kromě klasických doporučení existují také potraviny, které mají vysloveně pozitivní účinky. Jednou takovou potravinou je i hlíva ústřičná. O jejím použití se dozvíte více v článku zde.

Bronislava Silná | inStory.cz
Témata: nohy, bolest, cévy, masáž, cviky
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Dům a zahrada

Pro bohatou úrodu okurek přidejte do zálivky obyčejný cukr

Bydlení

Nápady, jak vybavit dětský pokoj malému školákovi předtím, než začne nový školní rok

Zavřít reklamu