Dobrá zpráva. Pít osm káv denně je zdravější, než nepít žádnou

 Ostatní 
15. července 2018 07:20 / Iva Dvořáková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Zpráva, která potěší všechny milovníky kávy Shutterstock
Britští vědci zveřejnili výsledky velkého výzkumu, kterého se zúčastnilo téměř půl milionu lidí. Je to překvapivé, ale pokud pijete několik šálků kávy denně, budete zřejmě zdravější, než když nepijete žádnou.

Jestliže za den vypijete i čtyři kávy, možná přemýšlíte nad tím, zda už toho kofeinu není příliš. Není však důvod k panice, jak teď uvedli britští vědci. Uveřejnili totiž výsledky studie, která sledovala, jaký vliv má káva na délku lidského života. Výzkum probíhal deset let a zúčastnilo se ho téměř půl milionu Britů.

Výsledky jsou překvapivé. I přesto, že rozdíly nebyly příliš velké, vše naznačuje tomu, že čím více kávy pijete, tím déle žijete. Tady se dočtete, co nám káva způsobuje v těle. Studie totiž dokázala, že častěji umírají lidé, kteří se kávě vyhýbali. Jak píší výzkumníci, káva přece jen může být součástí zdravého životního stylu.

A jaké je maximum počtu vypitých káv? Stouplo až k osmi šálkům kávy za den. V takovém maximu je riziko smrti nižší o 10 až 15 procent než u lidí, kteří tmavému nápoji neholdují.

Osm káviček v kavárně

Při devíti kávách už se riziko znovu zvyšuje. Podle výzkumu však nezáleží, o jaký typ kávy jde. Podobné výsledky měla dokonce i káva bez kofeinu.

Samozřejmě je jasné, že žádná takový studie nemůže být definitivním důkazem toho, že je káva zdravá. Osm káv denně může souviset například s luxusnějším životním stylem, který vede i ke kvalitním potravinám. A ty se můžou postarat o delší život.

Káva obsahuje antioxidanty

Věděli jste, že díky vysokému obsahu antioxidantů je káva jedním z nejvíce zdraví prospěšných nápojů? Průměrný člověk, který konzumuje typickou západní stravu, získá více antioxidantů z kávy než z ovoce a zeleniny.

Mezi další zdravotní benefity kávy patří i snížené riziko vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Obě tyto nemoci jsou strašákem dnešní starší generace, protože jsou v současnosti nevyléčitelné a razantně zhoršují prožití kvalitního stáří.

Totéž platí i o diabetu 2. stupně, kterému pití kávy také nenapomáhá. Výrazně snižuje i vznik cirhózy jater, pokud pijete čtyři šálky a víc denně.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Šok pro skalní fanoušky. Bono z U2 přiznal, že miluje ABBU a Bee Gees

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná