Nechcete se natírat chemií? Tady jsou tři tipy, jak vybrat šetrný opalovací krém

Šetrné opalovací krémy obsahují minerální filtry, které na kůži zanechají vrstvu odrážející záření
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Krása 
11. července 2018 15:05 / Shutterstock
  0   0
Běžné opalovací krémy jsou doslova chemické koktejly plné nanočástic, parabenů, hliníku a umělých vůní. Jestli vám vadí mazat na sebe další chemii, poradíme vám, podle čeho si vybrat šetrný opalovací krém.

Mažeme si je na tělo a máme pocit, že nás chrání před škodlivými slunečními paprsky. Často ale škodí nám. A to víc, než jsme si ochotní připustit.

Mnoho běžných opalovacích krémů je totiž jeden velký chemický koktejl. Často obsahují parabeny (konzervační látky), hliník, umělé vůně, nanočástice a chemické filtry.

Ty posledně jmenované můžou poškozovat buňky či narušovat hormonální rovnováhu. Nanočástečky zase mohou projít kůží a způsobovat v těle neplechu.

Alergické reakce z umělé parfemace také bývají, zvlášť pro děti a majitele citlivější kůže, nemilým překvapením, které si můžou přivézt z dovolené.

Proto byste neměli nechat vaši pokožku napospas výrobcům lákavých mazadel, kterým jde o zisk, a raději začít krémy vybírat uvědoměle. Ze slunce však naše tělo příjímá důležitý vitamin D, proto je pobyt na slunci venku dobrý. Více si o něm přečtěte zde.

Toxické sloučeniny ve vodě

Běžné opalovací krémy z obchodu často zatěžují kromě naší pokožky i vodní organismy. Jenže málokdo si uvědomí, že krém se z naší pokožky při koupání smývá a jeho složky pak zůstávají ve vodě.

Tyto látky (nebo vzniklé sloučeniny) mohou být pro malé obyvatele vod toxické. Nejčastějším ohrožovatelem vodního života, a samozřejmě i člověka, jsou chemické filtry jako oxybenzone, benzofenone či oxyphenone a nanočástice.

Problematické nanočástice

Právě nanočástice jsou výsledkem poptávky po snadno roztíratelných krémech. Výrobci v nich zmenšují částečky, aby se krémy lépe roztíraly.

Nanočástice jsou již tak malé (menší než 100 nm), že mohou projít kůží a způsobit v těle problémy, proto je vhodné se jim vyhýbat.

Jak tedy vybrat šetrný opalovací krém, který nestojí majlant? Všímejte si těchto vlastností a nešlápnete už nikdy vedle.

1. Minerální filtry

Hledejte opalovací krémy s minerálními filtry. Tyto filtry jsou bezpečné, protože fungují čistě mechanicky – na kůži vytváří slabou vrstvu odrážející záření. Nejčastější jsou oxid titaničitý (titanium dioxide, TiO2) a oxid zinečnatý (zinc oxide, ZnO).

2. Co nejpřírodnější složení

Volte krémy s co nejpřírodnějším složením. Například krémy běžně sehnatelné ve specializovaných e-shopech mívají podíl přírodních surovin 100 % a jsou v bio kvalitě. 

3. Certifikace

Zárukou nejvyšší kvality jsou také certifikace. Pokud na lahvičce uvidíte například certifikát EcoCert, můžete si být jistí, že je to zárukou kvality.

Výhodou je i označení „UVA“ uvedené v kroužku na obale výrobku. Zaručuje dostatečnou ochranu i proti hlouběji působícímu UVA záření.

Iva Dvořáková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Dům a zahrada

Co se vám pes snaží dát najevo, když na vás upřeně zírá

Bydlení

Kdo ještě nestihl prořezat rybíz či angrešt, má nejvyšší čas. Keře se vám odvděčí kvalitnějšími...

Zavřít reklamu