Trhat "myšáky" nebo netrhat? Aneb jak s dítětem přežít výměnu zubů

Kolem šestého roku začínají dětem vypadávat mléčné zoubky
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Děti 
10. července 2018 14:43 / Shutterstock
  0   0
A je to tady. Vaší ratolesti se viklá první zub. Trhat jej nebo ho nechat vypadnout? Ještě dříve, než stačí většina rodičů zakoupit první tašku do školy, přiběhne k nim jejich potomek se sdělením, že se mu hýbe zub. Je to individuální.

U některých dětí dochází k výměně zubů kolem pátého roku, u jiných klidně i v sedmi letech. Ale obvykle se jedná o jeden z dolních středních řezáků. Nicméně v tu dobu si řada rodičů klade otázku. Můžeme mléčný zub vytrhnout sami, nebo je dobré jít k zubnímu lékaři?

Nechejte to na přírodě

Když se dítěti viklá zoubek, obvykle do něj strká jazykem, až zpravidla zub sám vypadne. Může to trvat týdny i měsíce. Během té doby se prakticky vstřebají kořeny zubu a ten pak zůstává prakticky jenom na dásni. Takže pokud nenastanou nějaké komplikace, nechejte to na dítěti. Někdy je také dobré dát mu třeba kousek jablka nebo mrkve, aby se zakousl do něčeho tvrdšího. Zoubek se pak ještě více uvolní.

Pozor na infekci

Když už se zub viklá hodně, ale stále se mu nechce ven, mohou dítěti zoubek vytrhnout i rodiče. V tomto případě ale nesmí mít dítě kolem zoubku infekci, tzv. váček. To poznáte poměrně snadno. Otoky dásně bývají poměrně masivní, dásně jsou červené a kolem mohou být i hnisavé kapky. Neděste se. Nemusí jít o žádný velký zánět. Děti mají totiž měkkou kost a otékají velice snadno a dost mohutně. Takže pokud zjistíte, že má dítě okolo zubu zánět, je nutné navštívit zubaře, který jej vytrhne a zánět ošetří.

Trhání doma

Pokud se rozhodnete dítěti zoubek vytrhnout, tak na provázek uvázaný za kliku zapomeňte. Je to poměrně náročná záležitost. Mnohem jednoduší je vzít si buničitou vatu a zoubek naprosto lehkým, jednoduchým pohybem vypáčit jakoby směrem dopředu. Tento postup se ale týká předních zubů. Zadní se tahají mnohem hůře, navíc hrozí, že do místa zanesete infekci. Takže v tomto případě je lepší navštívit stomatologa. V žádném případě ale zoubek netrhejte, pokud není dostatečně uvolněný. Na místo po zoubku pak přiložte čistou gázu a nechte dítě, aby ji na pár minut jemně stisklo. Nyní ale berte na vědomí, že dítěti už vyrostou stále zuby. Proto je nutné jej dobře naučit správnou techniku čištění. Jak na to? O tomto tématu jsme psali zde.

Když se klube jinde

Někdy se ale stane, že kořen mléčného zubu (či jeho část) zůstane neporušený. Rodiče na to, že se děje něco špatně, mohou upozornit dvě okolnosti. Mléčný zub pevně drží a trvalý zub si hledá náhradní cestu a klube se za ním nebo naopak před ním. Pokud už je druhý zoubek vidět a mléčný stále drží na svém místě, je potřeba navštívit zubaře.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Dům a zahrada

Sezona komárů začala. Jak se proti nim bránit a jaké možnosti využít

Bydlení

Udržte v domě dobrou energii. Zavírejte koupelnu a sklápějte záchodové prkénko

Zavřít reklamu