Dětské úrazy a zranění mohou být vážné. Jak rozeznat zlomeninu lebky či otřes mozku?

 Děti 
15. ledna 2019 09:15 / Marie Popelková
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Dětské úrazy hlavy jsou poměrně časté Depositphotos
Dětské úrazy nejsou ničím výjimečným, obzvláště živé děti každou chvíli někde spadnou a způsobí si poranění. Někdy ovšem může být zranění i vážné a je třeba naučit se rozpoznat, kdy jde o banalitu a kdy je třeba vyhledat rychle odbornou pomoc.

Když se vaše dítě udeří do hlavy nebo se na hlavě zraní, není radno to podceňovat. Rány na hlavě mohou silně krvácet a některé boule narostou i do obřích rozměrů. I když rána někdy vypadá nekomplikovaná, musíte si uvědomit, že s úrazy hlavy se mohou spojovat jiné problémy, například zlomenina lebky, zranění páteře nebo otřes mozku.

Zlomenina lebky

Dítě se zlomeninou lebky má někdy čirý výtok z nosu nebo uší. Na druhou stranu nepřítomnost krve nebo tekutiny však neznamená, že zlomeninu neutrpělo. Pokud zpozorujete krev nebo tekutinu, zavolejte sanitku a popište nehodu a příznaky.

Vždy předpokládejte, že dítě s poraněním hlavy může mít také poraněný krk a páteř. Máte-li podezření na zranění páteře, podepřete dítěti hlavu a krk v místě, kde jste je našli, a nepohybujte s ním, pokud není v nebezpečí nebo v bezvědomí (v takovém případě je uložte do stabilizované polohy).

Než dorazí sanitka, sledujte dítě, jestli se nemění jeho reakce, hlídejte mu puls a dýchání. Jestliže dítě upadne do bezvědomí, uvolněte mu dýchací cesty. Kontrolujte veškeré krvácení z kůže na hlavě, aniž byste s dítětem hýbali. Pokud má výtok z ucha, překryjte je sterilním krytím a jemně obvažte, ale ničím ucho neucpávejte.

Otřes mozku

Otřes mozku se může rozvinout nějakou dobu po úrazu, zůstaňte proto ostražití. Kontrolujte, zda lze dítě v noci probrat. Známky a symptomy otřesu mozku zahrnují:

  • závrať
  • nevolnost
  • náhlou změnu úrovně vědomí
  • jakýkoli významný otok na hlavě
  • změny v chování miminka nebo batolete
  • větší panenky než obvykle (rozšířené) nebo panenky nestejné velikosti

Pokud se kterékoli z těchto příznaků otřesu mozku projeví během 24 hodin od úrazu hlavy, vyhledejte urgentní lékařskou pomoc a dopravte dítě do nemocnice. Nečekejte na všechny symptomy, než se vydáte na pohotovost. Pracovníci pohotovosti budou chtít vědět, kdy k nehodě došlo, z jaké vzdálenosti dítě spadlo na hlavu, např. zda z výšky větší, než je samo velké, a do čeho hlavou udeřilo, např. do kamenné podlahy, ostrého rohu stolu a podobně.

Jak dítěti ošetřit poranění hlavy

Bude potřeba ránu překrýt dlouhým sterilním obvazem, který byste měli mít v lékárničce. Tyto obvazy obsahují absorpční polštářek, po obou koncích s dlouhou rolí obvazu, který pak drží absorpční polštářek na místě.

Otevřete obal obvazu a odrolujte jej až po absorpční polštářek. Polštářek bude velký a čtvercový, možná bude tedy potřeba jej přeložit na polovinu. Překryjte s ním dítěti ránu. Položte polštářek dítěti na ránu a požádejte je, aby si jej přidrželo. Nyní použijte dlouhou roličku s obvazem připojenou ke každému konci polštářku a obtočte obvaz dítěti okolo hlavy, abyste polštářek upevnili na místo. Obtáčejte obvaz z obou stran polštářku dítěti kolem hlavy. Konce obvazů svažte dohromady. Ujistěte se, že obvaz nepadá a nezakrývá dítěti oči. Nezapomínejte po celou dobu dítě konejšit a ujistěte malého pacienta, že se o něj postaráte.

Základy první pomoci by měl znát každý. Je také třeba se zajímat i o nové trendy v první pomoci. Panuje totiž kolem ní mnoho mýtů a co se doporučovalo před lety, dnes už dávno neplatí, jak jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Pokud chcete zhubnout a posílit své zdraví, neměl by vaši pozornosti uniknout jeden druh čaje

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu