Dětské úrazy a zranění mohou být vážné. Jak rozeznat zlomeninu lebky či otřes mozku?
Když se vaše dítě udeří do hlavy nebo se na hlavě zraní, není radno to podceňovat. Rány na hlavě mohou silně krvácet a některé boule narostou i do obřích rozměrů. I když rána někdy vypadá nekomplikovaná, musíte si uvědomit, že s úrazy hlavy se mohou spojovat jiné problémy, například zlomenina lebky, zranění páteře nebo otřes mozku.
Zlomenina lebky
Dítě se zlomeninou lebky má někdy čirý výtok z nosu nebo uší. Na druhou stranu nepřítomnost krve nebo tekutiny však neznamená, že zlomeninu neutrpělo. Pokud zpozorujete krev nebo tekutinu, zavolejte sanitku a popište nehodu a příznaky.
Vždy předpokládejte, že dítě s poraněním hlavy může mít také poraněný krk a páteř. Máte-li podezření na zranění páteře, podepřete dítěti hlavu a krk v místě, kde jste je našli, a nepohybujte s ním, pokud není v nebezpečí nebo v bezvědomí (v takovém případě je uložte do stabilizované polohy).
Než dorazí sanitka, sledujte dítě, jestli se nemění jeho reakce, hlídejte mu puls a dýchání. Jestliže dítě upadne do bezvědomí, uvolněte mu dýchací cesty. Kontrolujte veškeré krvácení z kůže na hlavě, aniž byste s dítětem hýbali. Pokud má výtok z ucha, překryjte je sterilním krytím a jemně obvažte, ale ničím ucho neucpávejte.
Otřes mozku
Otřes mozku se může rozvinout nějakou dobu po úrazu, zůstaňte proto ostražití. Kontrolujte, zda lze dítě v noci probrat. Známky a symptomy otřesu mozku zahrnují:
- závrať
- nevolnost
- náhlou změnu úrovně vědomí
- jakýkoli významný otok na hlavě
- změny v chování miminka nebo batolete
- větší panenky než obvykle (rozšířené) nebo panenky nestejné velikosti
Pokud se kterékoli z těchto příznaků otřesu mozku projeví během 24 hodin od úrazu hlavy, vyhledejte urgentní lékařskou pomoc a dopravte dítě do nemocnice. Nečekejte na všechny symptomy, než se vydáte na pohotovost. Pracovníci pohotovosti budou chtít vědět, kdy k nehodě došlo, z jaké vzdálenosti dítě spadlo na hlavu, např. zda z výšky větší, než je samo velké, a do čeho hlavou udeřilo, např. do kamenné podlahy, ostrého rohu stolu a podobně.
Jak dítěti ošetřit poranění hlavy
Bude potřeba ránu překrýt dlouhým sterilním obvazem, který byste měli mít v lékárničce. Tyto obvazy obsahují absorpční polštářek, po obou koncích s dlouhou rolí obvazu, který pak drží absorpční polštářek na místě.
Otevřete obal obvazu a odrolujte jej až po absorpční polštářek. Polštářek bude velký a čtvercový, možná bude tedy potřeba jej přeložit na polovinu. Překryjte s ním dítěti ránu. Položte polštářek dítěti na ránu a požádejte je, aby si jej přidrželo. Nyní použijte dlouhou roličku s obvazem připojenou ke každému konci polštářku a obtočte obvaz dítěti okolo hlavy, abyste polštářek upevnili na místo. Obtáčejte obvaz z obou stran polštářku dítěti kolem hlavy. Konce obvazů svažte dohromady. Ujistěte se, že obvaz nepadá a nezakrývá dítěti oči. Nezapomínejte po celou dobu dítě konejšit a ujistěte malého pacienta, že se o něj postaráte.
Základy první pomoci by měl znát každý. Je také třeba se zajímat i o nové trendy v první pomoci. Panuje totiž kolem ní mnoho mýtů a co se doporučovalo před lety, dnes už dávno neplatí, jak jsme psali zde.