Přátelíte se s vaším potomkem na sociálních sítích? Děláte hroznou chybu!

 Děti 
19. července 2018 07:38 / Šárka Sokolská
  2
📷
6 fotografií v galerii
Profil na některé sociální síti má prakticky každý Depositphotos
Máte své dítě v přátelích na Facebooku? Je to obrovská chyba. Ptáte se proč? Ztratíte tím jeho důvěru. Profil na některé sociální síti má dnes prakticky každý. Nejenom děti, ale i jejich rodiče, a dokonce i prarodiče.

Možná, že si někteří rodiče myslí, že tím spíše mohou kontrolovat to, co jeho dítě na síti sdílí, s kým se přátelí i jaké fotky tam zveřejňuje. Jenomže podle odborníků je to špatně. A rodiče by dětem neměli projíždět ani e-maily, i kdyby se potomek nakrásně přihlašoval u nich na počítači.

Rodičovská láska 

Je to pochopitelné. Každý rodič se bojí o své dítě. A každý má potřebu jej chránit a také i kontrolovat. Jenomže tím, že mu budete neustále tajně „projíždět“ mobil, sledovat jeho aktivity na Facebooku či číst emaily, tím spíše ztratíte jeho důvěru. Věřte, že tato vaše aktivita dříve či později určitě praskne. A ztracená důvěra se pak buduje velice těžce zpět. Co tedy dělat?

Vštěpujte mu rizika

Dříve rodiče děti varovali před cizími lidmi, kteří by jim mohli nabízet třeba bonbón nebo svezení do školy. Dnes jsou to rizika před sociálními sítěmi. Proto je lepší mu je vštěpovat hned, jakmile se o ně začne zajímat. Především své dítě varujte, aby se v žádném případě nestýkalo s někým, koho zná jen z webu a koho nezná osobně ani nikdo z jeho přátel. Děti školou povinné už by měly rovněž vědět i něco málo o sexu. O tématu, kdy a jakým způsobem s nimi o tomto tématu mluvit, jsme psali zde.

Pomozte jim s profilem

Ze začátku je samozřejmě dobré, pokud třeba dítěti nabídnete, že jim pomůžete se zřízením jeho profilu, včetně nastavení soukromí. A vysvětlete mu, že je to především pro jeho bezpečí. A také mu vysvětlete, co má dělat v případě, pokud by jej někdo obtěžoval.

Fotky mohou i léta škodit

Zkuste jim také vysvětlit, i když v době dospívání to bývá těžké, že není vhodné na sociální síť vystavovat své polonahé či opilecké fotografie. Ne jenom kvůli tomu, že je může vidět i někdo, komu by je ukázat nechtěli, protože není problém si je stáhnout. Ale především kvůli tomu, že by tyto snímky na ně mohl někdo vytáhnout o pár let později ve chvíli, kdy si budou budovat kariéru. A na internetu se dají skutečně dohledat roky staré snímky, navíc lidská závist občas nezná mezí.

Když jste přátelé

Samozřejmě, že pokud už máte svého potomka na sociálních sítích v přátelích, nikdy, ale opravdu nikdy jej nekontrolujte a nesledujte ani jejich komentáře. Uvědomte si, že rodiče nejsou kamarádi svých dětí a nikdy také nebudou. Svůj profil tím rušit nemusíte, ale při prvním náznaku něčeho, co se vám ani trochu nezamlouvá, si vaše dítko z přátel odeberte.

Nemůžete být všude

Podle psychologů ani nelze mít vše pod kontrolou. Jednak děti používají i jiné sociální sítě a hlavně řada komunikace s kamarády probíhá on-line i přes telefon a další aplikace. Stejně tak nemůžete vědět, co přesně dělá váš puberťák po škole a s kým.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum