I zdravý zázvor představuje riziko. Komu může ublížit?

Přes všechna pozitiva má i zázvor mnoho vedlejších účinků
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zdraví 
07. listopadu 2018 08:29 / Shutterstock
  0   0
Zázvor je od pradávna používán jako lék na chřipku i nachlazení. Je to koření s výraznou chutí a vůní, které nám zpestří a provoní jídlo i nápoje. Kdy však může být zázvor na škodu?

Zázvor není sice na první pohled nijak zajímavý ani atraktivní, o to víc však ukrývá v sobě. Díky své výrazné chuti a skvělému aroma je zázvor významným zpestřením mnoha pokrmů. Velmi často se používá jako koření, je dokonce i součástí kari nebo koření do perníku. Zázvor prokazatelně svědčí žaludku i ledvinám a jak známo, pomůže při chřipce, a to dokonce i té střevní.

Kde všude zázvor pomáhá?

  • Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky.
  • Pomáhá také při žaludečních, cestovních a těhotenských nevolnostech. Pomáhá léčit rýmu a příznaky chřipky.
  • Snižuje také cholesterol, stimuluje krevní oběh a podporuje redukci váhy.
  • Zpomaluje údajně i růst některých nádorů. 

Co zázvor obsahuje?

  • Řadu důležitých vitamínů - A, B1, B2, C, E.
  • Minerální látky - sodík, fosfor, draslík, hořčík, vápník a železo.
  • Zázvor obsahuje také gingerol, který stojí za jeho typickou pikantní až ostrou chutí. Tato látka se dá přirovnat ke kapsaicinu, látce, kterou najdeme také v chilli papričkách. 

Kdy představuje zázvor riziko?

Přes všechna pozitiva má zázvor i mnoho vedlejších účinků. Jaké to jsou?

Konzumace zázvoru může některým lidem přivodit mírné nežádoucí účinky, jako je například pálení žáhy, průjem či žaludeční potíže.

Některé ženy uvádějí v souvislosti s užíváním zázvoru i delší menstruační krvácení. Zázvor umí svými účinky hodně překvapit. Čtěte více.

Někdy se nedoporučuje konzumace zázvoru v těhotenství, zázvor může mít negativní vliv na plod. Existuje riziko předčasného porodu i nízké porodní hmotnosti dítěte. A nedá se zcela vyloučit ani možnost zvýšeného rizika krvácení, takže někteří odborníci nedoporučují jeho užívání. Stejně jako u jiných léků během těhotenství je i v tomto případě důležité zvážit výhody proti rizikům. Před používáním zázvoru v době těhotenství je velmi důležitá konzultace s lékařem.

Pamatujte si, že zázvor rozehřívá, stimuluje, má vliv na zažívání, krevní tlak, ale i metabolismus. A i když jej užíváte v malých dávkách, jeho účinek je mnohonásobně větší. Proto, jestli máte delší dobu nějaké zdravotní problémy, ať už s tlakem, srdcem nebo trpíte hemofilií, je určitě vhodné užívání zázvoru konzultovat s lékařem. Co jste o zázvoru a jeho účincích nevěděli? Určitě si přečtěte náš další článek.

📷
2
fotografie
Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Dům a zahrada

Pěstujte oblíbené hortenzie. Hodí se na zahradu i do květináče

Bydlení

Skalka není jen hromada kamení. Jak ji na zahradě vytvořit?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu