Dětská nosítka jsou čím dál oblíbenější. Je ale třeba vybrat vhodný typ

 Děti 
06. listopadu 2018 08:27 / Marie Popelková
  0   1
📷
4 fotografie v galerii
Trh nabízí mnoho typů nosítek pro děti Depositphotos
Kočárek poskytuje miminku maximální komfort, občas se ale vyskytnou situace, kdy rodiče upřednostní alternativu v podobě nosítka pro děti. Vždy ale mějte na paměti, že způsob nošení dítěte má obrovský vliv na jeho budoucí vývoj. Výběr správného nosítka proto nepodceňte.

Kočárek je v posledních letech čím dál častěji nahrazován nejrůznějšími nosítky pro děti. Někdo dává přednost šátku, další klokance nebo ergonomickému nosítku. Důvodem je praktičnost - manipulace s nosítky je daleko jednodušší a navíc je děťátko pod neustálou kontrolou rodiče. O vzájemném kontaktu ani nemluvě.

Na trhu jsou k dostání nejrůznější modely, některé lze využívat už od narození dítěte, jiné až od tří či více měsíců. Každé nosítko má také jinou nosnost a je vyrobeno z jiného materiálu. Klíčovými kritérii potom jsou provedení konstrukce a polstrování. Brát v potaz samozřejmě musíte i tělesné proporce nosičů.

Jaký typ nosítka vybrat

V prvé řadě si musíte ujasnit, jaký typ nosítka chcete. Každý má totiž své výhody i nevýhody.

Šátek - jde o dlouhé pruhy látky pro přivázání dítěte k tělu. Výhodou je nízká cena a využitelnost až do osamostatnění dítěte. Na druhou stranu musíte počítat s obtížnější manipulací a těžším nošením na zádech. O metodě šátkování jsme více psali zde.

Vak - je to v podstatě látkový vak s utahovatelnou sponou. Výhodou je snadnější používání - nemusí se uvazovat a dítě do vaku snadno dáte i vyndáte. Nevýhodou ovšem je zátěž pouze na jedno rameno. Také se rychleji unavíte, proto je tento typ nosítka vhodný spíše jen pro nejmenší miminka.

Klokanka - jde o sedátko upevněné k tělu rodiče. Výhodou je nízká cena, vysoká nosnost a dlouhodobá využitelnost. Problém je, že dítě je v klokance v nepřirozené poloze, kdy si zatěžuje krční páteř a také kyčle.

Krosnička - je to nosítko s kovovou konstrukcí pro starší děti. Je velmi pohodlné a ideální pro výlety do přírody. Tento typ nosítka je však vhodný pouze pro odrostlejší děti, které se umí posadit.

Ergonomické nosítko - vypadá podobně jako klokanka, ale má polstrované popruhy a odpovídající ergonomii. Konstrukce je uzpůsobena přirozené poloze nohou a tato nosítka disponují také velkou nosností. Jsou ale obvykle vhodná pro starší děti se správnou polohou hlavy.

Pozor na zdraví

Ač se to nemusí na první pohled zdát, způsob nošení dítěte má obrovský vliv na jeho budoucí vývoj. Právě v tomto období můžete své ratolesti zadělat na budoucí problémy s pohybovým aparátem. Proto volte dobře vždy s ohledem na zdraví.

Konstrukce

Zásadní význam pro pohodlí dítěte má provedení konstrukce. Tělíčko musí být pevně přimknuté k nosiči, nesmí se kroutit ani viset. Kolena dítěte musejí být vždy výše než zadeček. Poloha s nohama rozkročenýma doširoka je vhodná pro optimální vývoj páteře a kyčlí. Konstrukce by též měla být navržena tak, aby umožňovala fixaci hlavičky pro případ, že dítě usne.

Pro komfort nosiče se vždy vyplatí, když je možné nosit výrobek na zádech. Každá větší váha se časem pronese a lidské tělo lépe zvládá zátěž na záda než na břicho. Dbejte také na to, abyste nepřekračovali maximální nosnost výrobku.

Polstrování

V případě, že jste usoudili, že ergonomické nosítko bude pro vaše děťátko tím pravým, zkontrolujte polstrování. Popruhy by se vám neměly zařezávat do kůže a produkt by se neměl pronést ani při dlouhém přesunu z místa na místo. Vždy se vyplatí před nákupem výrobek vyzkoušet, abyste předešli nepříjemnému překvapení. Buďte také připraveni na to, že váha dítěte s každým měsícem stoupá.

Tělesné proporce nosičů

Ještě před nákupem se podívejte do zrcadla a zhodnoťte postavu svou i dalších nosičů v rodině. Aby bylo nosítko skutečně ergonomické a neohrožovalo vývoj dítěte, musí být možné ramenní popruhy překřížit za zády. Bederní pás by měl být dostatečně dlouhý tak, aby jej mohly zapnout i osoby s větším obvodem pasu. U vysokých jedinců je ještě zvýrazněna důležitost polstrování.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jak zkrotit dlouhodobě rozbouřený nosohltan

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu