Šátkování není jen pro alternativní matky! Je dokonce velmi stylové

 Děti 
21. června 2017 10:20 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
7 fotografií v galerii
Nošení dětí výrazně prospívá k vývoji jejich emocionality. Shutterstock
Nosit dítě v šátku má mnoho výhod, jen je pro mnoho rodičů stále moc nevkusné. Většina maminek si totiž představuje, že jakmile si na sebe uváže šátek, budou si na ní ostatní lidé ukazovat jako na biomatku, která chodí v harémkách po Václaváku bosa. To je ovšem nesmysl!

Za prvé: a i kdyby, tak co? A za druhé je to dávno minulost. Šátků je na trhu nespočet a divili byste se, jak stylově s ním můžete vypadat, ať už vyznáváte jakýkoliv styl.

Bližší kontakt s dítětem

Ač se někteří domnívají, že nošením se děti rozmazlují, opak je pravdou. Zastánci šátkování se shodují, že miminka, která jsou nošena od narození, se mnohem dříve osamostatňují a méně pláčou. Je to dáno tím, že se nemusejí neustále dožadovat pozornosti právě pláčem, protože jim je matka neustále na blízku. U matky si vybudují pocit bezpečí a později se samy vydávají na průzkumy, protože vědí, kam se v případě potřeby mohou vrátit.

Nošení v šátku výrazně přispívá k rozvíjení emocionality dítěte. Nošené děti se mohou aktivně podílet na každodenním životě celé rodiny a rychleji pochopí její zvyklosti. Tělesný kontakt také může pomoci miminku rychleji pochopit denní a noční rytmus. Pohyby matčina těla dítě navíc velmi uklidňují.

Nošením ke zdraví

A to nejen ke zdraví dítěte, ale i matky. Nošení dítěte v šátku totiž pomáhá matce po porodu vytvořit si nový svalový korzet. Váha dítěte se rozloží na velkou plochu látky, která leží na ramenou a zádech a matku, nebo jakéhokoliv jiného nosiče, zbytečně nezatěžuje.

Pevně uvázaný šátek drží miminko v anatomicky správné pozici roznožmo, záda jsou podepřena. Tímto dochází ke správné stimulaci v oblasti kyčlí, což podporuje správné prokrvení a tím i správný vývoj dítěte v této oblasti. Kolenní klouby by měly mít možnost volného pohybu. Nejmenším dětem je nutné zajistit oporu hlavičky.

Mírně zakulacená, ovšem podepřená páteř je pro miminka v prvních měsících naprosto přirozená. Poloha „klubíčko“ se u novorozenců používá i mimo šátkování. Pevný šátkový úvaz navíc miminko velmi uklidňuje.

Nosítko na míru

Používáním nosítka dosáhnete velmi podobného efektu. Jste však omezeni pouze na jednu jedinou polohu dítěte a navíc vám nosítko nemusí vždy sedět. Šátek sedí všem. Uvážete a přitáhnete si ho tak, aby bylo dítě zajištěné a vy jste se cítili pohodlně. Na internetu najdete návody na nespočet úvazových technik, které jsou vhodné od novorozenců až po větší děti, najedete speciální úvazy na výlety, domácí nošení, spaní, ale i kojení. Muži, ženy, drobní i statní. Všem vyhovuje stejný šátek, jen záleží na uvázání.

Vzhůru na nedostupná místa

S šátkem se navíc nemusíte omezovat skoro v ničem. Vždy budete mít volné ruce, takže vaření, uklízení, sekání zahrady pro vás nebude problém. Můžete jít klidně na výstavu, na výlet na rozhlednu, do lesa na houby – kočárek vás omezovat nebude. Chůzi do schodů zvládnete i s nákupem v ruce a pokud na to budete mít odvahu, můžete v šátku své dítě v případě potřeby i nakojit a nikdo si toho nemusí ani všimnout.

Jednoduchost a styl v jednom

Šátky už dávno nejsou jen v podzimních barvách a v batikovaném vzoru, jak si to stále mnoho lidí představuje. Že může být šátkování i stylové si můžete ověřit v naší galerii.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton ochutnala afrodiziakum známé jako karibská viagra: Její fanoušci z toho šílí, chtějí ho...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Tech

Legendární létající špion U2 se chystá do důchodu. Otázkou zůstává, jaký letoun jej nahradí