Deset způsobů, jak zaručeně uspat dítě

 Děti 
16. května 2017 14:42 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
8 fotografií v galerii
Spokojené spící miminko přináší harmonii do celého domova. Shutterstock
Máte doma malé dítě a už jste z probrečených dnů a nocí vyčerpaná? Je to vaše první dítě a nevíte, jak to klubíčko neštěstí uspat? Podívejte se na následujících deset tipů. To by v tom byl čert, aby alespoň jeden z nich nezabral právě na vaše dítě!

Uspat malé dítě někdy není žádná legrace, to může potvrdit každá maminka i tatínek. Každé dítě má jiný spánkový cyklus, vyžaduje jiné podmínky pro spánek a usínání. Některé děti se prostě položí do postýlky a usnou samy, ale co s těmi ostatními?

Kojení

Nejjednodušší a nejpřirozenější je v prvních dnech jednoznačně kojení. Valná většina dětí se cítí v blízkosti matky v bezpečí a po zaplnění žaludku usíná. Když budete postupovat velmi opatrně a pomalu, možná se vám podaří položit spící dítě do postýlky, aniž byste ho probudila. Nebojte se, že si dítě zvykne a později neusne jinak. Vše se vyvíjí a dítě později ani nebude jevit zájem usínat takto.

Dudlík nebo prst

Pokud se vám dítě při přenosu do postýlky probudí a začne plakat, zkuste ho ještě uspat dudlíkem, nebo pokud dudlíkům nefandíte, použijte vlastní umytý prst. U novorozeňat malíček, u starších kojenců můžete použít i ostatní prsty. Dítě cítí teplo matky v blízkosti a usne. Prst má oproti dudlíku tu výhodu, že mu jej můžete kdykoliv vzít.

Vysavač nebo jiný šum

Obzvlášť novorozenci neusínají rádi v úplném tichu. Jsou zvyklí z dělohy slýchat nejrůznější zvuky, a tak se v tichém pokoji cítí nepřirozeně. Zapněte tedy vysavač, fen, nebo si na internetu najděte záznam šumu. Najdete i hodinová videa s příjemným tichým šumem.

Chování

Většina dětí se ráda chová. Matka je schopna velmi věrně napodobit pohupování dítěte v břiše v prenatálním věku. Dítě navíc cítí tlukot matčina srdce, rychlost jejího dechu a v teplém obětí často usíná.

Písnička nebo pohádka

Zkuste dětem před usínáním zpívat oblíbenou ukolébavku nebo říct krátkou pohádku. Některé děti milují poslouchat matčin hlas při usínání. Když navíc budete zpívat nebo vyprávět stále jednu dokola, dítě si na ni rychle zvykne a bude se u ní cítit bezpečně.

Rádio

Neumíte zpívat a pohádky neznáte? Nevadí, buďte s dítětem, když usíná, hlaďte ho a pusťte potichu ukolébavku z rádia, mobilu nebo tabletu.

Lahev

Jestliže už je dítě ve věku, kdy dostává mlíčko z lahve, počkejte, až bude po hře unavené a bude mít hlad. V tuto chvíli ho položte přebalené do postýlky, pohlaďte, řekněte mu, že ho máte ráda, dejte mu lahvičku a odejděte. Unavené dítě s plným žaludkem pravděpodobně usne. Dělejte jen to, co vám vyhovuje v tuto chvíli. Dítě je malé, světu ještě pořádně nerozumí. Pokud mu chcete něco vysvětlovat, počkejte, až bude starší.

Kočárek

Procházka přijde vhod nejen vám, ale i vašemu děťátku. Na čerstvém vzduchu krásně usne, bude tam mít totiž vše, co ke spánku potřebuje – maminku v dohledu, příjemný šum a pohyb.

Auto

Pokud budete už opravdu zoufalá, můžete dítě umístit do autosedačky a projet se s ním párkrát kolem baráku, nebo po blízkém okolí. Dítě pak ve „vajíčku“ přeneste domů a nechte ho dospat, nebo pokud si troufáte, přendejte ho do postýlky. Toto se však nedoporučuje dělat pravidelně.

Nechat vybrečet

Jsou i tací rodiče, kteří nechávají své děti vybrečet. Existuje metoda, při které se děti nechávají cíleně vybrečet, a poté vyčerpáním usínají. Zhruba za týden je prý dítě schopné usínat samo. Ovšem objevují se názory, že velmi malé děti se nemají nechávat dlouze plakat o samotě, jelikož je to pro ně velmi stresující a může to mít vliv na jejich pozdější život.

Co si myslíte o brečící metodě? A o ostatních? Máte nějaké vlastní uspávací metody?

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Tech

Rusko vybavilo svoje ponorky Belgorod novými a nedostižnými jadernými torpédy Poseidon