Je vaše dítě často nemocné? Poradíme vám, jak tomu účinně předcházet!

 Děti 
08. ledna 2017 10:02 / redakce
  0
📷
2 fotografie v galerii
Když začnete se saunováním už s malými dětmi, nebude váš školák tolik nemocný Shutterstock
Proč bývají malé děti často nemocné? A jak lze jejich imunitu posílit? Odborníci a lékaři se shodují, že pro malé děti, je stejně jako pro dospělé, je velmi zdravé a blahodárné pravidelné saunování.

Saunování dětí nemá sice u nás takovou tradici jako např. ve skandinávských zemích, ale pokud je vaše dítě často nemocné, rozhodně byste neměli podceňovat účinky saunování vašich dětí. Při saunování dětí musíme být jen trochu opatrnější a vědět, jak v sauně s dětmi zacházet.

Pokud máte doma dítě, které je často nemocné a potřebuje posílit imunitní systém, pak může být saunování tou správnou volbou. Sauna působí jako prevence onemocnění horních cest dýchacích, čímž lze u dětí významně omezit náchylnost k rýmám a virózám, či alespoň zmírnit a zkrátit jejich průběh.

Poprvé v sauně

Jestliže jste už sami saunu někdy navštívili, pak zjistíte, že u dětí postup saunování probíhá podobně. Jak vysvětluje MUDr. Martin Gregora, dítě svléknete a osprchujete jej vlažnou vodou v pořadí nohy, záda, ruce, břicho, hrudník. Hlavu dítěti nenamáčejte. Než vstoupíte do sauny, opláchněte dítěti obličej vlažnou vodou, aby pro něj vstup do horka nebyl šokem. Pamatujte, že plavky do sauny nepatří, použijte například ložní osušku, aby se na ni dítě mohlo posadit.

Nezapomínejte hlídat čas. První zkušenost by neměla trvat déle jak tři minuty (u kojenců), batole může zůstat maximálně pět minut. Teplota by měla maximálně dosahovat 60 ºC, vlhkost 15 %. Vhodné je zaštítit dítě před přílišným horkem svým tělem nebo jej držet na klíně.

Pro dítě nejsou vhodná vyšší „patra“ sauny, posaďte se s ním na podlahu nebo na nejnižší schod. Na první pokus bude jedno prohřátí bohatě stačit. Horký vzduch může dítě štípat v nose, můžete mu tak ochladit obličej navlhčenou žínkou nebo mu nosík lehce překrýt dlaní – udělat mu stříšku. Dítě následně krátce vykoupejte ve vlažné vodě.

Pokud dítě na saunování reagovalo dobře, návštěvu zopakujte nejdříve za týden.

Děti se zahřívají mnohem rychleji než dospělí. Mají totiž větší tělesný povrch v poměru k tělesné hmotnosti než dospělí, nejmenší děti dokonce až šestinásobně, a teprve v deseti letech se plocha přibližuje stavu u dospělých. Délka prohřívání, která je tak pro dospělé obvykle 8 - 15 minut, se musí proto zkrátit. Kojenci a mladší batolata se prohřívají jen krátce, maximálně do 3 minut, ale ani u větších dětí se nemá přesahovat 5 minut.

Správný postup při saunování

1. Očista – před vstupem do sauny se dítě osprchuje vlažnou vodou. Nejprve nohy, poté záda, ruce, břicho a nakonec hrudník. Obličej se opláchne vodou z dlaně.
2. Sauna – dospělý kontroluje reakce dítěte na horko, při neklidu saunu společně opouští.
3. Ochlazení – probíhá v náručí pod sprchou s vlažnou vodou. Hlava se vynechává. Starší děti je lepší ochlazovat na čerstvém vzduchu.
4. Ukončení – dítě se celé osuší i s vlasy. Poté se mu podá ovocná šťáva a uloží se k odpočinku.

POZOR! Sauna prospívá zdraví, předchází nemocem a účinkuje jako skvělá prevence, ale začínající onemocnění ještě zhorší! Pamatujte, že nemocní lidé do sauny nepatří.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím