Jak vybrat ten správný psací stůl pro školáka? Nepodceňte výběr dětského psacího stolu!

 Děti 
10. října 2016 05:14 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Dětské psací stoly jsou nutností pro každého školáka, školačku, studenta či studentku. Nesmí chybět v dětském pokoji ani vaší ratolesti.  Internet
Dnes můžete nakoupit nejrůznější psací stoly od těch klasických, rohových, až po rostoucí. Výběr typu záleží na tom, kolik prostoru máte pro stůl vyčleněn. Jelikož však budete kupovat tento nábytek pro školáka, je potřeba, aby byl dostatečně prostorný. Musí se na něj vejít sešity, knihy, učebnice, nějaká ta lampička, třeba i počítač.
Výška psacího stolu
Při výběru stolu bychom měli dbát na jeho správnou výšku. Běžná výška psacích a PC stolů se pohybuje od 72 do 75 cm . Pro děti ve věku prvního stupně základní školy je výška takového stolu dosti velká a je potřeba jej využívat v kombinaci s rostoucí židli. Daleko výhodnější je volit rostoucí psací stůl, který umožňuje nastavení výšky stolové desky kdykoli je potřeba. Pokud se rozhodneme pro stůl pevný, volíme raději větší výšku, aby děti při práci nebolela záda důsledkem jejich ohýbání.

Plocha pracovní desky

Volíme ji podle toho, k čemu má být stůl především určený. Klasické psací stoly, kde předpokládáme, že mimo pracovní plochu budeme potřebovat ještě plochu na odložení knížek či sešitů a psacích potřeb, by měli mít doporučenou délku cca 110 až 120 cm a hloubku 60cm. Pokud jsme omezeni místem tak minimální délka stolu by měla být alespoň 100cm. Pokud vybíráme PC stoly, tak hraje důležitou roli také použitý monitor. Optimální vzdálenost od očí je cca 50-60cm, tudíž by měla být při plochém monitoru hloubka desky cca 60-80cm. Při dostatečném prostoru v dětském nebo studentském pokoji nebo u starších hlubokých monitorů bychom měli volit rohové PC stoly , který většinou poskytují větší odkládací plochu.

Naklápění pracovní desky

Zajímavou skupinu tvoří polohovací psací stoly u kterých lze sklon pracovní desky plynule nastavit. Děti tuto funkci využijí především při delší práci u stolu nebo při kreslení , kdy lze naklopením stolu docílit podobné funkce, jako má malířský stojan. U okraje pracovní desky může být navíc žlábek na tužky, pastelky, gumy a další potřebné pracovní potřeby.

Úložné prostory ve stole

Je vždy příjemné, pokud děti mají potřeby ke kreslení plnění domácích úkolů pořád po ruce. Aby vše neleželo na pracovní desce, používají se oblíbené zásuvky nebo zásuvkové kontejnery. Ty mohou být pevnou součástí stolu, nebo jsou řešeny jako nezávislé – na kolečkách. Pokud si chce maminka k dítěti přisednout a pomoci s domácím úkolem, odsunutí kontejneru na kolečkách zcela jistě ocení.

Materiály dětských stolů

V současné době si můžeme vybrat z široké škály barev a materiálů. Měli bychom respektovat vkus a názor dítěte, protože to bude především jeho pracovní prostor. Na trhu si můžeme zakoupit stoly s celodřevěnou stolní deskou vyrobené často z borovice, smrku, buku, dubu či dřeva březového. Stoly z masivu jsou nejkvalitnější, ale také nejdražší. Údržba dřevěných stolů bývá o něco náročnější, je třeba používat speciální vosky na dřevo nebo politury. Vybrat si dále může z dýhy, kovu či plastu. Měli bychom si dávat pozor na těkavá organická rozpouštědla, jako jsou například terpeny, které se přirozeně vyskytují v borovicovém dřevě nebo jsou někdy součástí laků. Tyto látky zatěžují vzduch a ve vyšších koncentracích mohou dráždit sliznici nebo u dětí vyvolávat alergie. Co se týče barevnosti, psychologové radí neposlouchat módní trendy či rady bytových architektů. Zvolte barvy, které se dětem líbí, vyhněte se však výrazným a křiklavým odstínům zvláště červené, které by rozptylovaly pozornost dítěte.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky