Šátkování aneb nošení dětí v šátku je v Česku stále populární.

 Děti 
18. srpna 2016 20:40 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nošené děti bývají klidnější a méně pláčou. Internet
Nošení dětí v šátku je v Česku stále populární. Řada maminek jej používá mnohem častěji než kočárek. Je pro ně pohodlnější a praktičtější.
Zastánci šátkování tvrdí, že tento způsob nošení dětí je přirozený a pro všechny strany prospěšný. „Umožňuje blízký kontakt rodiče s dítětem, nošené děti bývají klidnější a méně pláčou. Tlak na bříško a poloha v šátku zlepšují pohyb střev, dítě má větší rozhled a více impulzů i snadný přístup k prsu. Maminka nebo tatínek tím zároveň méně zatěžují záda v porovnání s nošením bez šátku, nemluvě o snazším pohybu například do schodů,“ vysvětluje fyzioterapeutka Martina Karasová. „Zvýšená sekrece oxytocinu při častém dráždění prsu také působí jako prevence laktační psychózy a poporodních depresí matky.

Nošením lze rovněž předcházet polohovým deformacím hlavičky dítěte.“ Někteří odpůrci nošení argumentují tím, že tímto způsobem dochází ke zbytečnému rozmazlování miminek. Lucie Harnošová, lektorka zdravého nošení, si to rozhodně nemyslí: „Naopak je dokázáno, že nošené děti jsou samostatnější. Díky tomu, že je intenzivně nosíte a chováte, se u vás cítí bezpečně, představujete pro ně útočiště, do kterého se mohou vracet a odkud rádi vyrážejí na objevné výpravy do světa. Obecně si myslím, že miminko ani rozmazlit nelze, a rozhodně ne nošením v šátku.“

Druhy nosítek

Elastický šátek Díky své pružnosti nevyžaduje tolik zručnosti při vázání jako pevný šátek. Je vhodný na vázání kolébek a nošení novorozenců. Nevýhodou je, že se může časem vytahat a při nošení těžších dětí od asi 7 kg se prověšuje.

Pevný šátek

Je vhodný i pro nošení větších dětí, vyžaduje však o trochu více zručnosti při vázání, hodně to závisí na materiálu a způsobu tkaní. Délku šátku (vyrábí se v délce od 2,5 do 5,5 metru) volte podle úvazů a podle své velikosti.

Ring sling

Jedná se o kratší verzi šátku, na jehož konci jsou dva kovové kroužky na provlékání tkaniny. Hodí se spíše pro menší děti, protože při nošení zatěžujete pouze jedno rameno.

Babyvak
Nezavazuje se, jde o sešitý pruh vytvarované a vypolstrované látky, který slouží jako kapsa. Hodí se pro uspávání, tišení neklidných dětí nebo přenášení z auta. Je však nutné zvolit správnou velikost. Nevýhodou je, že opět zatěžuje pouze jedno rameno.

Ergonomické nosítko

Má vypolstrovaný bederní pás a ramenní popruhy, díky čemuž dobře rozkládá váhu dítěte. Je lehce manipulovatelné a zaručuje správné postavení kyčlí dítěte, je však vhodnější až pro děti, které už samy drží hlavičku. Dá se nosit na břiše, zádech i boku.

Klokanka

Odborníci varují, že tento typ není vhodný. Zatěžuje totiž páteř rodiče a nezajišťuje správné postavení kyčlí dítěte.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí