Rady, jak zbavit dítě strachu z očkování

 Děti 
02. dubna 2019 07:59 / Gabriela Simenonová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Zbavení strachu z očkování v dětství se hodí po celý zbytek života Shutterstock
Až 10 % populace se vyhýbá očkování kvůli strachu z jehly. Původ tohoto strachu mnohdy pochází z negativní zkušenosti z dětství a může mít dopad i na odmítání očkování a injekcí v dospělosti.

Problémem se zabývá i Světová zdravotnická organizace, která vydala doporučení ke snížení bolesti během očkování.

Když se někdo bojí jehly

Očkování je nejčastější příčinou bolesti v dětské ordinaci. Bolest způsobená očkováním je zdrojem úzkosti nejen pro dítě samotné, ale i pro jeho rodiče a zdravotníky, kteří vakcínu aplikují. Odborné studie odhadují, že až 25 % dospělých lidí má strach z jehel a pro 10 % populace je strach natolik velký, že je důvodem celoživotního odmítání očkování. Strach z jehly tak představuje bariéru v zajištění očkování jak dětí, tak dospělých.

Bolest ovlivňuje další očkování

Rodiče vyslovují obavy nejen z bolesti způsobené očkováním, ale též z aplikace více vakcín při jedné návštěvě. S nárůstem počtu doporučených očkování v dětském věku stoupá i množství stresových situací podmíněných bolestí z vakcinace. Jejich následkem může být větší váhavost při rozhodnutí nechat se očkovat i v již dospělém věku, ačkoliv infekce představují pro zdraví mnohem větší riziko než aplikace vakcíny. 

Jak minimalizovat bolest?

  • Kromě klidného přístupu ze strany zdravotnického personálu se doporučuje zvolit správnou polohu dítěte během aplikace vakcíny. Podle odborníků vede poloha na zádech k většímu vnímání bolesti, a tato pozice proto není během očkování doporučena. Vhodné je, aby bylo menší dítě drženo rodičem a větší sedělo ve vzpřímené poloze.
  • Dále bylo prokázáno, že ke zmírnění bolesti a úzkosti přispívá i rozptýlení prostřednictvím správné, klidné komunikace rodiče s dítětem během podávání vakcíny.
  • V žádném případě se nedoporučuje dítě ujišťovat, že „to nebude bolet”, a to ani ze strany rodičů, ani ze strany zdravotnického personálu. Tento přístup je totiž ve své podstatě podvodem a může mít za následek ztrátu důvěry mezi dítětem a rodičem či lékařem.

Nezapomeňte, že minimalizace bolesti při očkování v dětském věku je velmi důležitá. Může pomoci ke snížení stresu z návštěvy lékaře, zamezit rozvoji strachu z jehly a k následnému odmítání nejen očkování, ale i zdravotní péče jako takové. A to i v dospělém věku. Správné zvládnutí očkování v dětském věku je důležité pro navození důvěry k lékaři a pozitivního postoje ke zdraví v celém dalším životě. Jak zbavit dítě strachu? Psali jsme zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...