Největší nepřítel v boji s rakovinou. Ohrožuje vás více, než si myslíte

Strach a odkládání lékařského vyšetření se vám mohou stát osudné
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Zdraví 
01. dubna 2019 15:31 / Shutterstock
  0   0
V boji s rakovinou je velmi důležitý čas. Jenže nezřídka se stává, že sice máte podezření, že něco není v pořádku, ale bojíte se navštívit lékaře. Strach vás totiž naprosto paralyzuje. A právě strach a odkládání lékařského vyšetření mohou být tím osudným a rozhodujícím momentem.

Je normální, že v nás všechna nádorová onemocnění vyvolávají strach a snažíme se sami sebe při podezření přesvědčit, že je všechno v pořádku a nemáme důvod ke znepokojení. Ale strach a odkládání lékařského vyšetření mohou být například u nádoru prsu tím osudným momentem. 

S obavami je nutné bojovat

U všech nádorů je velmi důležité, ve kterém stadiu onemocnění pacient přijde. Pokud je to ve chvíli, kdy je bulka v prsu pouze malá a vyšetření potvrdí, že jde o zhoubný nádor, jsou šance nemocné ženy na vyléčení mnohem větší, než když přijde s nádorem, který se rozrůstá a u kterého jsou již přítomny i metastázy v lymfatických uzlinách nebo jiných orgánech, často v játrech, kostech a plicích.

V obou případech se totiž zásadně liší léčba i prognóza pacientky. Přesto je bohužel stále mnoho žen, které přicházejí příliš pozdě a u kterých se sice lékaři snaží všemi možnými způsoby nad rakovinou zvítězit, ale šance jsou již velmi malé a vyhlídky nepříznivé.

Zachovejte chladnou hlavu

Strach a nejistota k psychickému ladění pacientky nijak nepřispívají. V boji s rakovinou je potřeba zachovat chladnou hlavu. Proto je dobré, aby pacientky využily různé podpůrné prostředky k tomu, aby se cítily pokud možno dobře a měly dostatek síly k boji s onemocněním. Důležitá je tedy nejen samotná léčba, ale i psychologická podpora, spolupráce s členy rodiny i kontakt s ostatními pacienty, kteří mají podobné problémy. Řada žen s překvapením zjistí, že v tom zdaleka nejsou samy a sdílení zkušeností jim pomůže přistoupit k vlastní nemoci s jistým nadhledem.

Ignorace nepomůže

Pokud budeme nemoc ignorovat, neznamená to, že ji nemáme a že sama zmizí. V tomto případě je na místě zahájit co nejdříve léčbu. Pokud je ale vše v pořádku nebo jde o nezhoubné onemocnění, mohou nás návštěva lékaře a příslušná vyšetření jen uklidnit. (Dále čtěte: Nepodceňujte faktory, které se podílí na zvýšení rizika vzniku rakoviny prsu).

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných vyhlídek a nezapomenutelných zážitků

Dům a zahrada

Na zahradu padá první listí a nastává otázka zda listí odstranit, anebo ho nechat ležet

Bydlení

Jak umístit záchod do sklepa a na jiná místa, kde není klasický odpad potřebného průměru

Zavřít reklamu