Největší nepřítel v boji s rakovinou. Ohrožuje vás více, než si myslíte

 Zdraví 
01. dubna 2019 15:31 / Monika Thomsonová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Strach a odkládání lékařského vyšetření se vám mohou stát osudné Shutterstock
V boji s rakovinou je velmi důležitý čas. Jenže nezřídka se stává, že sice máte podezření, že něco není v pořádku, ale bojíte se navštívit lékaře. Strach vás totiž naprosto paralyzuje. A právě strach a odkládání lékařského vyšetření mohou být tím osudným a rozhodujícím momentem.

Je normální, že v nás všechna nádorová onemocnění vyvolávají strach a snažíme se sami sebe při podezření přesvědčit, že je všechno v pořádku a nemáme důvod ke znepokojení. Ale strach a odkládání lékařského vyšetření mohou být například u nádoru prsu tím osudným momentem. 

S obavami je nutné bojovat

U všech nádorů je velmi důležité, ve kterém stadiu onemocnění pacient přijde. Pokud je to ve chvíli, kdy je bulka v prsu pouze malá a vyšetření potvrdí, že jde o zhoubný nádor, jsou šance nemocné ženy na vyléčení mnohem větší, než když přijde s nádorem, který se rozrůstá a u kterého jsou již přítomny i metastázy v lymfatických uzlinách nebo jiných orgánech, často v játrech, kostech a plicích.

V obou případech se totiž zásadně liší léčba i prognóza pacientky. Přesto je bohužel stále mnoho žen, které přicházejí příliš pozdě a u kterých se sice lékaři snaží všemi možnými způsoby nad rakovinou zvítězit, ale šance jsou již velmi malé a vyhlídky nepříznivé.

Zachovejte chladnou hlavu

Strach a nejistota k psychickému ladění pacientky nijak nepřispívají. V boji s rakovinou je potřeba zachovat chladnou hlavu. Proto je dobré, aby pacientky využily různé podpůrné prostředky k tomu, aby se cítily pokud možno dobře a měly dostatek síly k boji s onemocněním. Důležitá je tedy nejen samotná léčba, ale i psychologická podpora, spolupráce s členy rodiny i kontakt s ostatními pacienty, kteří mají podobné problémy. Řada žen s překvapením zjistí, že v tom zdaleka nejsou samy a sdílení zkušeností jim pomůže přistoupit k vlastní nemoci s jistým nadhledem.

Ignorace nepomůže

Pokud budeme nemoc ignorovat, neznamená to, že ji nemáme a že sama zmizí. V tomto případě je na místě zahájit co nejdříve léčbu. Pokud je ale vše v pořádku nebo jde o nezhoubné onemocnění, mohou nás návštěva lékaře a příslušná vyšetření jen uklidnit. (Dále čtěte: Nepodceňujte faktory, které se podílí na zvýšení rizika vzniku rakoviny prsu).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...