Nadýmání je extrémně nepříjemná záležitost. Jak se mu vyhnout?

I správnou volbou koření pomůžete svému tělu
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
29. března 2019 08:44 / Shutterstock
  11   1
Nadýmání je extrémně nepříjemná záležitost, která umí zkazit náš život. Přesto se mu lze ve většině případů vyhnout. Máme dobré rady.

Nadýmání je důsledek nesprávného trávení některých potravin. Naše tělo reaguje tak, že vznikají ve střevě plyny, které tlačí v břiše a způsobují i mnohé vedlejší problémy. Máte-li nafouklé břicho, můžete mít i stavy na omdlení, můžete mít dojem, že se o vás pokouší infarkt či můžete trpět bolestmi hlavy. Tohle všechno ale není nutné. Poradíme, jak se problémům vyhnout.

Každý jsme originál

První a velmi důležitá věc je, že jsme každý zcela originální. To, co jednomu dělá na trávení dobře, druhému škodí. Podstatné je proto poslouchat hlas vlastního těla a snažit se, abychom našli příčiny svých problémů. Je proto dobré zkoušet různé varianty a postupy, a následně si vyhodnotit, co nám pomohlo a co naopak ublížilo. Také je dobré vědět, že určité potraviny, které působí plynatost, takto nemusí působit stále, ale po čase si na ně zvykneme. Naopak při některých potravinových alergiích bychom se opakovanou konzumací stejného jídla jen stále trápili.

Co nejvíc nadýmá

Asi většina lidí by řekla, že nejvíc nadýmají luštěniny. To je pravda jen částečně. Na luštěniny si totiž tělo dokáže zvyknout. Záleží také na tom, abychom je dlouho namáčeli a vařili. Tím se jejich nepříjemné účinky omezují. Často si lidé stěžují na to, že se jim špatně tráví syrová zelenina. To bývá pravda zejména u syrového zelí, okurek a dalších druhů oblíbené zeleniny. I zde ale postupné zvykání pomáhá. Nadýmavě působí ovšem i produkty z mléka v nejrůznější podobě, a to včetně oblíbených tvrdých sýrů. Také konzumace masa působí na mnohé lidi velmi nadýmavě. Zejména tak působí masa tučná. Může to souviset i s horší funkcí žlučníku, který nestačí dodávat potřebné množství žluči ke štěpení tuků.

Nedostatek pohybu

Naprosto klíčovým prvkem je ale nedostatek pohybu, který je typický pro současný vyspělý svět. Možnost práce v sedě, odpočinku, volného času, který prožijeme před televizí a počítačem – to jsou ničitelé našeho zdraví, a také našeho zažívání. Lidská střeva potřebují pohyb. Každá fyzická práce, sport, ale i domácí úklid, práce na zahradě a další aktivity přinášejí obrovskou úlevu všem, kdo bojují s plynatostí. Zkuste si do denního programu zařadit alespoň hodinovou procházku, projížďku na kole či nějakou jinou aktivitu, a uvidíte ten rozdíl. Pohyb má ostatně mnohem víc pozitivních účinků, jak se můžete dočíst třeba zde.

Správné koření a potraviny

Používejte vhodné koření, které umí omezit problémy s nadýmáním. Klasikou je samozřejmě kmín, který patří nejen do brambor, ale i do pečených mas, omáček, pečiva a všude tam, kde se chuťově hodí. Výborný je i čaj z kmínu. Podobně je známý čaj fenyklový. Kdo trpí nadýmáním, měl by pravidelně pít čaj mátový. Do pokrmů používejte hojně oregano, anýz, tymián a zázvor.

Snažte se využívat potraviny, které jsou obvykle dobře stravitelné. Výborná je rýže, brambory, kysané mléčné výrobky, rajčata, ořechy a červená řepa. Z mas preferujte lehká masa ryb a drůbeže. Také obyčejné jablko je moc dobré a upravuje zažívání.

Přejídání

Základním startérem zažívacích problémů a nadýmání je také přejídání, které je v současné bohaté společnosti stále častější. Dejte si raději málo, ale kvalitních potravin. Jezte méně, než na kolik máte chuť. Pomalu žvýkejte a snažte se každé sousto dobře rozmělnit. Mnoho nafouklých břich má na svědomí špatně rozkousaná potrava.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných vyhlídek a nezapomenutelných zážitků

Dům a zahrada

Obří dávka vitaminů v malé misce. Super zdravé potraviny lze pěstovat i v garsonce s minimálním prostorem

Bydlení

Co všechno umí inteligentní zrcadlo a jak změní váš domov

Zavřít reklamu