Jedovaté kameny v přírodě: Které byste pro jistotu neměli vůbec brát do ruky?

 Ostatní 
25. března 2019 15:18 / Monika Thomsonová
  9
📷
8 fotografií v galerii
Některé kameny mohou vážně ohrozit zdraví Shutterstock
Věděli jste o tom, že i kameny mohou být jedovaté? Šance, že na ně natrefíte v přírodě je sice mizivá, ale rozhodně není na škodu si o nich říct. Co kdyby náhodou.

Některé kameny jsou dokonce tak toxické, že mohou způsobit vážné zdravotní problémy, v některých případech dokonce smrt. Nebezpečí tkví v malých toxických částečkách, které se z kamenů odlupují a mohou se dostat až do plic. Jindy se toxicita projeví působením vyšší teploty. Níže uvedené kameny není vhodné brát ani do rukou. A které to jsou?

Galenit

Galenit, neboli leštěnec olověný či také sulfid olovnatý je hojný minerál, který krystalizuje v krychlové soustavě. Tvoří na vzhled zajímavé šedé kostky, které jsou křehké a při lámání se z nich uvolňuje pro zdraví nebezpečný olovnatý prach. K otravě olovem může dojít vdechováním uvolněného prachu, ale i dotykem.

Arzenopyrit

Kontakt a manipulace holýma rukama nedoporučujeme ani v případě arzenopyritu. Jak už napovídá jeho název, je v něm obsažen arsen. Konkrétně jde o sulfid železa a arsenu. Že arzen patří k velmi jedovatým látkám, asi ani není třeba připomínat. Pokud se tato tvrdá ruda s vysokou hustotou zahřeje, uvolní se jedovatý plyn, který má typický zápach po česneku, a to právě kvůli přítomnosti arzenu.

Torbernit

Na první pohled poměrně sympatický zelený minerál byl pojmenován na počest švédského chemika Torberna Bergmana. Nachází se v ložiskách žuly a v minulosti býval vyhledávaným sběratelským kouskem. Jeho zajímavá barva je však varováním, neboť se vyznačuje radioaktivitou. Takže vystavit si tento krásně barevný kámen na poličku rozhodně nepatří mezi nejlepší nápady. Kromě toho, při zahřívání se z něj uvolňuje smrtící radon.

Auripigment

Skrývá se i pod pojmenováním sulfid arsenitý a vyskytuje se v blízkosti termálních pramenů. Spojení arsenu a síry dává tušit, že nejde o žádný neškodný kamínek. Nenechte se zmýlit jeho optimistickým žluto-oranžovým zbarvením. Při zahřívání šíří silný česnekový zápach, který je typický pro nerosty s obsahem arzenu. V minulosti se také používal jako jed na hubení hlodavců.

Chryzotil

Říká se mu také bílý azbest. Vláknitá odrůda chrysotilu se vyznačuje tím, že se z ní oddělují ohebná vlákna. Pokud se tyto částečky azbestu dostanou do vzduchu, mohou při vdechnutí výrazně poškodit plíce. Azbest, který se v minulosti běžně používal, například na výrobu eternitu či potrubí, je mimo jiné závažným karcinogenem.

Cinabarit

Náš výběr jedovatých kamenů ukončíme jedním z nejjedovatějších minerálů, který byl v minulosti mimořádně ceněný pro svou červenou barvu a využíval se i na různé dekorativní účely. Cinabarit se nachází v blízkosti sopek i ložisek síry a je hlavním zdrojem rtuti. Ta se z něj většinou uvolní zahříváním. Jeho těžba byla v minulosti extrémně nebezpečná a průměrná doba dožití horníka v dole na jeho těžbu byla tři roky. (Dále čtěte: I zdravé ovoce pro nás může být toxické! Víte, kdy se mu raději vyhnout obloukem?).

Témata: toxické kameny
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Leonardo DiCaprio to už přehání, shodují se fanoušci. Jeho nejnovější modelce je totiž jen devatenáct

Styl

Konopí u žen i mužů dokáže přivodit mnohočetný orgasmus, zvyšuje libido a dodává chuť na sex, ukazují...

Tech

SHIELD: Vesmírná technologie pro hladké přistání kdekoliv ve vesmíru