Je libo cvrččí mouku? Rozhodně byste ji měli ochutnat, obsahuje více bílkovin než hovězí

Mouka z cvrčků je nabitá bílkovinami
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
23. března 2019 10:27 / Depositphotos
  0   0
Je zdravá a má v sobě víc proteinů než ten nejlibovější kus masa. Řeč je o cvrččí mouce. A rozhodně byste ji měli také ochutnat. Proč?

Jíst cvrčky připadá asi někomu dost nechutná představa. Nicméně poslední měsíce je právě mouka z tohoto hmyzu nesmírně vyhledávanou surovinou. Můžete si ji přidat do kaše, omelet, dezertů a nebo si pochutnat na výživném chlebu či tyčince s obsahem cvrččí mouky. A vězte, že byste to na chuti nijak nepoznali.

Více bílkovin než hovězí

Mouka z cvrčků nemá žádnou výraznou chuť, takže se nemusíte obávat, že by vám pokrm z cvrčků "zhořkl" na jazyku. Naopak. Velkou měrou obohatí pokrm o bílkoviny a vitaminy. Cvrččí mouka obsahuje stejně kvalitní bílkoviny jako hovězí, drůbeží nebo ryby. Oproti hovězímu masu, které má okolo 25 g bílkovin na 100 g, se cvrččí mouka pyšní až 70 g bílkovin. Umí tedy skvěle zahnat hlad.

Bohatší na B12 než losos

Kromě obrovského zdroje proteinů obsahuje mouka z cvrčků železo a vitamin B12. Oba jsou nezbytné pro správné fungování organismu. Ve 100 g mouky najdete 5,9 mg železa, což je dvojnásobně více než obsahuje špenát. Podobně je to u mléka, 113 mg vápníku na 100 g mléka nemůže konkurovat 170 mg obsaženým v cvrččí mouce. Vitamin B12, který nejčastěji chybí vegetariánům a veganům, udržuje při vytváření DNA zdravé nervy a krevní buňky. Cvrččí mouka ho obsahuje až 10x víc než losos.

Zdravý tuk

Cvrčci jsou velmi zajímaví také jako zdroj zdravých tuků. Obsahují totiž 2,8 g omega-3 mastných kyselin na 100 g. Omega-3 mastné kyseliny jsou spojovány s řadou zdravotních benefitů, pomáhají bojovat se záněty a urychlují regeneraci. Existuje ještě jedna potravina, která je na tyto kyseliny velmi bohatá. Více o tomto výživovém obru jsme psali zde.

Nepotřebují antibiotika

Další důvod, proč do jídelníčku zařadit cvrččí mouku, je fakt, že jíte skutečně zdravou potravinu bez antibiotik a hormonů. Cvrčci ve volné přírodě žijí v hustých koloniích a ve stravě nejsou vybíraví. Proto se jim výborně daří na farmách, kde jim není těžké vytvořit přirozené životní prostředí. Velká zvířata jako drůbež či skot život ve stísněných prostorách snáší špatně a potřebují preventivní dávky antibiotik, aby to vůbec přežila.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko: Země překrásných pláží i přírody. Na jaké nástrahy si ale dát pozor?

Dům a zahrada

Jak zrecyklovat PET lahve? Než je vyhodíte, můžete si s nimi užít spoustu zábavy

Bydlení

Jaký si zvolit materiál zahradního nábytku, aby vám vyhovoval?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu