Když miminko pláče, je to velmi stresující. Několik rad, jak dětský nářek uklidnit

Dětský pláč patří mezi nejhorší zvuky na světě
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Děti 
20. března 2019 08:51 / Depositphotos
  0   0
Miminka se často rozpláčí i zdánlivě bez příčiny. A pro většinu maminek je to velmi stresující. Obzvláště tehdy, kdy pláč neustává a na plačící miminko nic nezabírá. Zkuste se naučit pár utišovacích triků, třeba právě u vašeho děťátka zaberou.

Dětský pláč zcela zjevně nestresuje jen maminky dětí, ale i ostatní kolem. Lidé jej totiž zařadili mezi nejhorší zvuky na světě. Profesor Trevor Cox, expert na akustiku ze Salfrod University, strávil rok výzkumem těch nejhoších zvuků, které lze naším sluchovým aparátem zaznamenat. Na internet nahrál 34 různých zvuků a nechal milion lidí, ať si sami vyberou, který z nich je jim nejméně příjemný. Po zvracení a zpětné vazbě mikrofonu se na třetím místě usadil právě dětský pláč.

S věkem pláče ubývá

Podle některých výzkumů většina novorozenců pláče v průměru 1 až 3 hodiny denně. Dobrá zpráva je, že během několika týdnů bude pláče stále méně.

Všechna miminka mají období, kdy se projevují pláčem, a to hlavně proto, že je to jediný způsob, jak mohou sdělovat své potřeby. Nedokáže jinak říct „Mám hrozný hlad!“, „Chci okamžitě vystoupit z té příšerné autosedačky!“ nebo „Ten štítek na tričku mě přivádí k šílenství!“. A tak prostě pláče. Je to jeho způsob, jak vám sdělit: „Mami, potřebuju tě!“

Tvorba prolaktinu

Když miminko pláče, vaše tělo okamžitě reaguje zvýšenou produkcí mateřského hormonu prolaktinu, který vás nutí vzít děťátko do náruče a uspokojit jeho potřeby. Schopnost utišit miminko je vám tedy dána už od přírody, a pokud se tak nepodaří hned na první pokus, nesmíte to vnímat jako své selhání. Rozladěnost miminka rozhodně není reakcí na vaše rodičovské dovednosti. Malé děti často pláčou i zcela bezdůvodně. 

Co ale dělat, když se všechno zdá být v pořádku (mimiko je odpočaté, nakrmené i přebalené) a stále pláče? Za prvé, nemyslete hned na nejhorší. Existuje řada způsobů, jak miminko uklidnit a dopřát oběma trochu klidu.

Utišovací triky

Pokud jste opravdu bezradní a nic nezabírá, vyzkoušejte jeden z 12 utišovacích triků. Na každé miminko zabírá něco jiného, takže je třeba zkoušet, co bude platit právě na vašeho drobečka.

1. Zabalte miminko pohodlně do zavinovačky nebo přikrývky s ručičkami podél těla. Miminka ještě plně neovládají své pohyby. Možná se jen polekalo nečekaného máchnutí vlastní ručičkou.

2. Miminko chovejte obličejem dolů s bříškem položeným na vaší paži a dlaní mezi nožičkami. Tato poloha zabere mnohem lépe než klasické chování na zádíčkách.

3. Šeptejte nebo vydávejte šumivé zvuky. Známý tón vašeho hlasu je jedním z nejlepších tišících prostředků. 

4. Zpívejte klidné, pomalé písně, jako jsou ukolébavky. Tělo miminka se přizpůsobí hudbě zklidněním srdečního tepu a dechu. 

5. Jemně miminko kolíbejte. Rytmické pohupování napodobuje pohyb v děloze. 
 
6. Dejte miminku něco sát. Vyzkoušejte dudlík nebo jen svůj čistý malíček. 
 
7. Vyzkoušejte hlazení. Hlaďte miminko na tvářích, zádíčkách, nožičkách nebo bříšku.
 
8. Dejte si miminko do nosítka nebo šátku. Vaše blízkost miminko uklidní. O tom, že šátkování není jen pro alternativní matky, jsme psali zde.
 
9. Jeďte na procházku nebo miminko pohoupejte doma – v kočárku, houpačce, lehátku a podobně.  

10. Vyzkoušejte teplou koupel, spousta maminek na ni nedá dopustit. Zvuky šplouchání a teplo vody, která miminko obklopuje, udělá zázraky. Když navíc budete ve vaně také, miminko utiší i váš vzájemný tělesný kontakt.

11. Dopřejte miminku zajímavé rozptýlení. Ukažte mu novou hračku nebo upoutejte jeho pozornost k zrcadlu. Miminka jsou vlastním odrazem v zrcadle obvykle fascinována. 

12. Nezapomeňte zachovat chladnou hlavu. Dítě dokáže vnímat vaše napětí a bude na něj reagovat dalším křikem. A vy se tak dostanete do začarovaného kruhu.

Vlastní rituál

Možná, že na vaše miminko žádný z výše popsaných fíglů nezabere a že naopak objevíte vy sama něco, co bude na plačící dítě skvěle fungovat. Pokud najdete působ, který vaše děťátko utiší, neměňte ho. Používejte maximálně dva až tři různé způsoby, které zabírají. Pokud první selže, použijte další místo nových experimentů. Uvidíte, že po jednom či dvou dnech, kdy se budete držet svého systému, sklidíte ovoce své trpělivosti.

A pozor, ne vždy je nejlepší cesta snaha uklidnit miminko za každou cenu. Necháte-li jej chvilku křičet, dáte mu prostor, aby se uklidnilo samo (a sobě šanci se vzpamatovat). A pokud je pláč vašeho dítka opravdu úmorný a nedaří se ho zastavit, je dobré vyhledat dětského lékaře. Alespoň se tak ujistíte, že se za pláčem miminka neskrývají nějaké jiné potíže.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Bydlení

Pokud nechcete kupovat drahé svíčky, udělejte si je doma. Ani ty vonné nevyžadují velkou zručnost

Zavřít reklamu