Závislost na elektronice dětem snižuje sociální cítění i IQ

Podle průzkumů má svůj vlastní mobil více než polovina šestiletých dětí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Děti 
11. února 2019 09:44 / Depositphotos
  10   0
Mobily, notebooky, tablety, televize. Věci, které jsou dnes běžné ale dětem mohou hodně ublížit. Negativně totiž ovlivňují psychiku a hlavně zdraví. Jak?

Elektronika je běžnou součástí každé rodiny jednadvacátého století. A i když se mnohdy snažíte vaše děti od ní držet co nejdále, ne vždy se to podaří. Pak už jenom záleží na vás, jak moc často necháte své ratolesti ji používat. V jistých chvílích totiž na ni hrozí nejenom závislost, ale především to negativně ovlivní jejich zdraví. Následky pak na sebe nenechají dlouho čekat.

Malí závisláci

Podle výzkumů by děti do dvou let měly strávit minimum času před televizí nebo u mobilu či monitoru. U dětí do pěti let by tato doba zase neměla překročit hodinu. Určitě ale není vhodné dítě pomocí mobilu nebo televize uklidňovat, stejně tak jim nepovolujte elektroniku u jídla a minimálně hodinu před spaním by ji neměly používat vůbec. Bohužel, jak se ukázalo, polovina teenagerů už je na svém mobilním telefonu závislá.

Nižší IQ

Pokud si myslíte, že používání mobilů nebo tabletů nemá další vliv, jste na omylu. Intenzivní používání elektroniky mění strukturu dětského mozku. Snižuje IQ, zhoršuje paměť a kognitivní funkce. Nemluvě o tom, že u dětí to zhoršuje schopnost komunikace a sociálního cítění. A to bohužel není vše.

Sebevražedné tendence

Jak se také zjistilo, dospívající, kteří tráví s telefonem, tabletem nebo počítačem víc než pět hodin denně, jsou ohrožení depresí, úzkostnými poruchami, či se u nich objeví sebevražedné tendence.

Hrozí obezita

Poslední hrozbou je obezita. Dle výzkumu se totiž zjistilo, že mladí lidé trávící spousty hodin na internetu totiž nejčastěji sahají po fast foodu a sladkých colových nápojích. Pravděpodobnost, že se budou potýkat s nadváhou nebo obezitou, je tak větší o třiačtyřicet procent. 

Mobil za odměnu

Rozhodně to neřešte tím, že budete dětem povolovat mobil či tablet jenom za odměnu. Obvykle to mívá zcela opačný efekt. Je to úplně to samé, jako když dítěti dáváte za odměnu sladkosti. A čím častěji to dostane, tím je to pro něj atraktivnější. Tady je proto potřeba dítě už od mala učit tomu, na co je skutečně mobil potřeba a ukazovat mu i jiné druhy zábavy. Například četbu knih, která rozvíjí fantazii a nejenom to. Více o tomto tématu jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejkrásnější místa Černé Hory, kde zažijte fascinující dovolenou

Dům a zahrada

Nastává čas vytáhnout sazenice ze skleníků, některé druhy čeká druhé kolo výsevu

Bydlení

Vyrobte si vlastní vůni do vysavače, žehličky nebo skříně

Zavřít reklamu