Čtěte svým dětem pohádky už od narození, budou chytřejší

 Děti 
01. února 2018 17:05 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Malým dětem stačí předčítat i několik málo minut denně Shutterstock
Dětem by se mělo číst. Pravdou ale je, že ne každý rodič to dělá. Čtení je přitom velice důležité pro vývoj dítěte. Poslech příběhů a pohádek rozvíjí dětské vnímání, fantazii a empatii dítěte. A nemusíte dítěti číst hodiny, malým dětem stačí i několik málo minut denně.

Čtení je ale velmi důležitou činností, která by neměla v programu dítěte chybět, i přes to, že v prvních letech to bude především na bedrech rodičů. Hlavně jde o to, aby svůj volný čas dítě netrávilo pouze u obrazovky televize nebo počítače, na čemž by se mohlo stát závislým.

O tomto tématu i jak závislosti na internetu a mobilech předejít, jsme psali zde. Díky čtení se především obohacuje slovní zásoba, artikulace, fantazie a sociální dovednosti dítěte, logické myšlení.

První kniha už od miminka

První knížka by se dítěti neměla dostat do rukou až ve chvíli, kdy se samo stane čtenářem, ale již mnohem dříve. S předčítáním můžete začít již od prvních chvil jeho narození. I když nebude dítě rozumět obsahu, může naslouchat melodii vašeho hlasu.

Většímu dítěti pořiďte leporelo a vyprávějte a ukazujte mu, co může všechno vidět za obrázky. Klidně si k tomu vymyslete sami nějaký příběh. Jak dítě poroste, může si samo prohlížet knihy a obrázky a postupně bude docházet k uvědomování si slov, vět a časem i obsahu. 

Rozšíření obzorů 

Děti, kterým se čte pravidelně a často, si rozšiřují obzory. Díky čtení si samo ve své mysli vystaví zámky, hory i lesy, kde se dobrodružství odehrává, podle toho, co napsal autor. A to už je pořádná práce pro mozek a fantazii. Pokud dítě posadíte před televizi, tady už moc prostoru pro fantazii není, protože tu za něj již udělal režisér. 

Lepší koncentrace

Četba zlepšuje koncentraci. Není nic horšího, než když jste od knihy neustále vytrhováni. Jestliže tedy dítěti čtete, nakonec se ho zeptejte, o čem dnešní děj byl. Snadno si tak ověříte, jestli potomek vůbec vnímal a zda ho vybraná kniha bavila. Pokud ne, pravděpodobně vám nedokáže odpovědět.

Až si vezme knihu do ruky dítě a bude číst nahlas, ptejte se ho ze stejného důvodu na totéž. Myšlenkami totiž může bloudit jinde. A pokud je dítě schopné číst si potichu, občas se ho na dobrodružství prožívané v knize také zeptejte. Nejenže bude rádo, že vás může seznámit s tím, čím právě žije, ale vy ještě budete mít kontrolu, jak na tom se čtením a porozuměním obsahu vlastně je.

Perioda koncentrace se navíc s věkem prodlužuje. Předškolák se dokáže soustředit asi deset minut, školák, pokud čte něco, co ho baví, i dvě hodiny.

Získávání zkušeností

Knihy vypovídají o světě víc, než zvládnete říct během chvilky vy. Díky čtení se dítě učí, jakým způsobem má ve svém životě řešit různé problémy. Pohádky dětem ukazují, že každý člověk může chybovat, stejně jako se může také polepšit. Učí ho i to, že každá napjatá a na první pohled bezvýchodná situace má nějaké východisko.

Děti čtením pohádek odhalují možné nástrahy, které na ně mohou číhat ve vnějším světě. A hlavně dětem dávají naději a ukazují jim, že dobro zvítězí nad zlem. Učí je morálce, tedy rozlišovat, co je dobré a co zlé.

Podporuje vztah k rodičům i učení

Předčítání pohádek rodiči vede k ještě většímu sblížení, navíc je příjemným domácím uspávacím rituálem, protože dítě u pohádky relaxuje a uklidňuje se. Je prokázáno, že děti, kterým se již od miminka čte, mívají lepší výsledky ve škole, rychleji se učí a snadněji chápou souvislosti.

K pohádkám z dětství se s velkou oblibou vrací i dospělí, kdy nostalgicky vzpomínají na příjemné chvíle, obvykle v dobách nejtěžších. Dopřejte svým dětem, aby měly i ony nač vzpomínat. Začít se čtením pohádek není nikdy pozdě.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...