Víte, co dokáží olivy s vaším tělem? Budete překvapeni jejich účinky

Jsou zdravější černé nebo zelené olivy?
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
30. ledna 2018 12:00 / Shutterstock
  16   0
Že jsou olivy zdravé, se obecně ví. Dnes jsme se podívali na to, jak jsou olivy prospěšné našemu tělu. Jejich účinky mnohé překvapí.

Olivovník se přibližně před šesti tisíci lety dostal z Asie přes Sýrii, Írán a Palestinu až do oblasti Středomoří, kde ho dnes obdivujeme v překrásných sadech.

Mytologie

V řecké mytologii figuruje už mnohem déle, protože olivy prý dala bohyně Athéna Řekům jako vzácný dar. My si myslíme, že udělala velmi dobře, protože olivy jsou úžasný plod s opravdu všestranným využitím. A jak tedy působí na lidský organismus?

Olivy a srdce

Olivy jsou opravdu skvělé pro naše zdraví a pomohou zejména kardiakům.

  • Olivy dokáží snižovat špatný cholesterol 
  • Bylo prokázáno, že lidé, kteří dlouhodobě denně konzumují olivový olej, jsou méně náchylní na infarkt
  • Chrání před vysokým krevním tlakem
  • Podporují dobrou cirkulaci krve v cévách
  • Mají protizánětlivé účinky

Olivy na kosti i mozek

Ukázalo se, že prospěšnost oliv se neomezuje jenom na prevenci kardiovaskulárních problémů. Díky obsahu polyfenolů, které lze nalézt také v hroznech a ve víně, dokáží olivy zabránit degeneraci kostí či zlomeninám ve starším věku a podporují činnost mozku. Mají totiž vysoký obsah vitaminu E, který zlepšuje vitalitu mozkových buněk. Jejich pravidelnou konzumací tak předcházíme chorobám, jakými jsou Alzheimer, demence a podobně. Víte, který orgán prozradí nastupující demenci?

Zelené či černé?

Největší rozdíl je samozřejmě v jejich barvě. Zelené olivy se sklízejí ještě nedozrálé a pak se speciálně upravují tak, aby se k vám dostaly v požadované kvalitě a se standardní chutí.

Dalším rozdílem je to, že zelené olivy obsahují téměř dvakrát tolik sodíku než černé olivy, což možná sami cítíte v jejich slanější chuti. Jinak jsou nutričně téměř identické. 15 gramů zelených oliv obsahuje asi 20 kalorií, zatímco stejná porce černých oliv má o 5 kalorií navíc. Vaši zdravou stravu však obohatí stejně jako kvalitní olivový olej.

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Dům a zahrada

Pokud se chcete zbavit molů jednou provždy, musíte vědět, jak na to

Bydlení

Oleandr potřebuje přes zimu speciální místo i péči

Zavřít reklamu