Netvořit odpad je moderní. Japonská čistotnost má ale i duchovní význam

 Ostatní 
13. ledna 2021 11:35 / Marcela Plachá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Úcta k přírodě je v Japonsku vidět na každém kroku Depositphotos
I přes všudypřítomný ruch a množství lidí je Japonsko proslulé svou dokonalou čistotou. A to i přesto, že ve veřejném prostoru chybí po atentátu v roce 1995 odpadkové koše. Japonci si zakládají na pořádek a také na recyklaci.

Skromnost, čistota, přirozený minimalismu, estetika, ohleduplnost, úcta k historii – to všechno je Japonsko. Zdejší pořádkumilovnost sahá do daleké minulosti, stejně tak jako i snaha vše maximálně recyklovat.

Země vycházejícího slunce byla dlouhodobě uzavřena okolnímu světu, proto místním obyvatelům nezbývalo, než si vystačit s velmi omezenými zdroji a recyklovat, renovovat a redukovat, co se dalo. Japonsko poprvé významně zasáhlo do světové historie recyklace odpadu dokonce už v roce 1031. Kromě recyklace odpadu hraje v japonské společnosti poměrně velkou roli i jeho opětovné využívání.

Moderní je netvořit odpad

Na celém světě sílí snaha omezit odpadky. V některých zemích se klade důraz i na možnost prodeje opotřebovaných věcí. V Japonsku jsou populární bleší trhy. V Tokiu se pořádají hlavně v městských parcích. Protože v Japonsku nejsou téměř žádné odpadkové koše (důvodem je snaha ochránit obyvatele od možného zneužití košů pro umístění výbušnin, jako se to stalo v roce 1995), Japonci si nosí odpadky domů. Tam je pečlivě třídí. Jsou v tomto ohledu velmi precizní a systematičtí, nikdy si nedovolí hodit papír mezi plasty, recyklují naprostou většinu všeho, dokonce až 96 % kovů.

Návrat ke kořenům

I přes obrovský technický pokrok a rozvoj přibývá lidí, kteří volají po návratu ke kořenům. V Japonsku mají tyto tendence i duchovní podtext a opírají se o buddhismus. Je to výzva k obnovení pout se Zemí a opětovnému uznání důležitosti zacházení se všemi živými i neživými entitami s velkou péčí a úctou. Na východě se někteří obyvatelé domnívají, že vše živé i neživé má duši, proto je třeba ke všemu přistupovat laskavě.

Inspirujte se

Líbí se vám japonský minimalismus, čistota a láska k okolí? Pak zkuste přispět i vy. Stačí omezit obaly, třídit odpadky a být laskavější. Můžete vyzkoušet i japonský styl úklidu, při kterém se postupuje podle kategorií, ne podle místností.

Věci podobného druhu skladují společně. Proto také uklízí vše naráz a ne každý den něco. A nic nemíchají. Takže v kuchyni je opravdu jen to, co patří do kuchyně, v koupelně jen to, co patří do koupelny. Vždy navíc roztříděno do krabic podle sezon apod. Logicky, systematicky, nekompromisně. A vše zbytečné musí pryč. Jde o to, minimalizovat počet svých věcí na ty, které opravdu využíváte a máte je rádi. 

Důraz se klade i na vůně (každá místnost by měla čistotou nejen zářit, ale i jemně nevtíravě vonět) a barvy. Jaký vliv na nás mají barvy a jak je využít, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželský pár rozprodal kvůli rozvodu sbírku umění za neuvěřitelných 21 miliard korun

Styl

Brambory je vhodné konzumovat často. Obsahují nespočet živin a také dobře zasytí

Tech

Záhadný error na ISS. Helmy astronautů se plní vodou

Zavřít reklamu