Špatná poloha těla vestoje i při sezení má zásadní vliv na naše zdraví

 Zdraví 
30. ledna 2018 10:23 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Nejen shrbená záda jsou projevem špatného postoje Shutterstock
Správná poloha těla je zcela zásadní pro naše psychické i fyzické zdraví. Nejde totiž jen o stav našich kloubů a páteře, jde také o stav dalších vnitřních orgánů i naší psychiky.

Správné držení těla je důležité. Tato skutečnost je jasná víceméně všem lidem. Co je překvapivé, jak hodně je držení těla důležité pro naše fyzické zdraví i pro to, jak se cítíme. V dalším textu se dozvíte zajímavé informace i rady, jak problémům čelit.

Vliv špatného postoje

Jestliže nestojíme rovně, dochází k nadměrnému zatěžování určitých partií těla. Ty jsou pak více poškozovány a dochází k jejich dřívějšímu opotřebení. V případě svalstva dojde ke stažení, které je velmi bolestivé a my potom řešíme bolavá záda, vyhledáváme maséry, běháme po doktorech. Úleva bývá dočasná a problém se stále opakuje.

Stažené svaly a špatný postoj těla celkově vede také ke zhoršenému zásobování různých vnitřních orgánů krví. Žaludek, slezina, játra, ale samozřejmě také plíce mohou mnohem lépe pracovat, jestliže držíme tělo vzpřímeně v přirozené poloze a snažíme se o tuto polohu i při práci. Stabilizuje se vám dokonce i krevní tlak.

Je jasné, že se lépe vede člověku, kterého nic nebolí, než tomu, který zápasí s bolestí zad a kloubů. O vlivu polykaných tabletek proti bolesti ani nemluvě. O tom jsme psali v jiném článku, který si můžete také přečíst.

Skleslá ramena, ohnutá záda, svěšené hlava – to všechno mohou být příznaky starostí, deprese, smutku. Ale současně platí, že to působí i obráceně. I když nejsme sami smutní a skleslí na duchu, svým špatným držením těla se do tohoto stavu dostáváme. A až se do něho dostaneme, budeme v začarovaném kruhu, ze kterého nebude úniku.

Co s tím

Existuje poměrně jednoduché řešení problému, které vás bude stát asi pět minut denně a myslet na to, abyste stáli vzpřímeně. Oněch pět minut budete věnovat cvičení, které spočívá ve vědomém narovnání těla a ve spočinutí v této pozici, abyste si polohu lépe zapamatovali.

Správný postoj spočívá v tom, že si představíme, jak nohama tlačíme do země a vršek hlavy vědomě natahujeme ke stropu. Naše špičky mají tvořit písmeno V. Paty se mohou dotýkat, ale nemusí úplně, protože tato poloha je některým lidem nepříjemná. Lopatky tlačte dolů, ramena roztáhněte do stran. Hlavu a krk držte rovně. Pokud byste stáli u stěny, neměli byste mít za krkem více než asi dva a půl centimetru místa a v oblasti kříže asi pět centimetrů.

Svůj postoj můžete kontrolovat u zrcadla. Tam je nejlépe vidět, zda stojíte rovně a zda ramena tvoří čtverec, nebo jestli visí bezvládně dolů. Tuto kontrolu můžete provádět průběžně, když bude nějaké zrcadlo nablízku. Úvodní cvičení pak provádějte denně po probuzení a ve vzpřímeném postoji vydržte alespoň pět minut.

Sezení

Sezení není vůbec optimální pro stav našeho těla. Věděli jste, že mnoho různých nemocí páteře a opěrného aparátu vychází právě ze špatného sezení? Jestliže musíte při práci sedět, obstarejte si správnou židli a snažte se sedět tak, abyste opět seděli vzpřímeně, nohy měli na zemi či na podložce a opírali jste se rovnými zády o opěradlo. Jestliže pracujete na počítači, mějte obrazovku před sebou tak, abyste nemuseli ohýbat hlavu. Výhodu mají ti, kdo umí psát všemi deseti a nemusí sledovat klávesnici.

Nikdy ale neseďte příliš dlouho. Po určité chvíli si stoupněte a protáhněte se. Vydržte vestoje nebo v pohybu tak dlouho, aby se vaše končetiny dobře prokrvily. Sezení totiž zamezuje přísunu kyslíku do našich nohou a může působit mnohé obtíže.

Co získáte

Správné držení těla přinese úlevu od bolestí zad, od bolestí v oblasti krku a od špatného zásobení těla kyslíkem. Zlepší se i vaše nálada. Získáte více energie. Pokud rádi zpíváte, zvětší se prostor pro váš nádech a váš zpěv bude znělejší a kvalitnější. Budete lépe vypadat a budete mít i proto větší radost ze života.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton ochutnala afrodiziakum známé jako karibská viagra: Její fanoušci z toho šílí, chtějí ho...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Tech

Falcon 9 má konkurenci. Neutron je nová, větší a levnější vesmírná raketa